لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۳

ایران حامی بزرگ تروریسم


در گزارش سالیانه وزارت امور خارجه آمریکا درباره تروریسم بین المللی، ایران بار دیگر «فعالترین حامی تروریسم» در جهان معرفی شده است.
بنا به این گزارش، پشتیبانی مالی، مادی و لجسیتیکی ایران از گروه های تروریستی در خاورمیانه و آسیای مرکزی، کوشش های بین المللی برای پیشبرد صلح را برهم می زند، ثبات اقتصادی در خلیج فارس را تهدید می کند، و رشد دمکراسی را ضعیف می سازد.
نیروی قدس ایران، شاخه عملیاتی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مکانیسم اصلی رژیم برای تقویت تروریست ها و حمایت از آنها در خارج است. اسلحه، آموزش و پول برای حماس، حزب الله، جهاد اسلامی فلسطین و دیگر گروه های تروریستی و افراطی فراهم آورده است.
افزون بر این، نیروی قدس امکانات آموزشی در اختیار طالبان در افغانستان قرار داده است؛ و از سال ۲۰۰۶، ایران محموله های تسلیحاتی برای اعضای برگزیده طالبان فرستاده است. علیرغم تعهد به حمایت از برقراری ثبات در عراق، مقامات نظامی و امنیتی ایران به ارسال اسلحه، آموزش، و پول برای گروه های افراطی که نیروهای آمریکایی، عراقی و نیز غیر نظامیان را هدف می گرفتند، و راهنمایی آنها، ادامه دادند. رژیم همچنین از اجرای عدالت درباره اعضای ارشد القاعده که در ایران بسر می برند خودداری کرد.
گزارش وزارت امور خارجه آمریکا یاد آور می شود دولت آرژانتین مقامات دولت ایران را بدلیل نقش هایی که گفته می شود در انفجار تروریستی سال ۱۹۹۴ در انجمن آرژانتین - یهود داشتند تحت پیگرد قرار داد. اینترپل برای شش مرد که در ارتباط با بمب گذاری تحت تعقیب هستند، «یادداشت قرمز» صادر کرد. یکی از آنها، احمد وحیدی، از سال ۲۰۰۹ وزیر دفاع ایران بوده است.
بر اساس گزارش وزارت امور خارجه آمریکا ایران تنها کشور حامی تروریسم نیست: کوبا، سوریه و سودان نیز همچنان در فهرست تروریستی باقی هستند.
بلای تروریسمی که دولت ها از آن حمایت می کنند بر زندگی، امید و شادی هزاران نفر در سراسر جهان تاثیر می گذارد. مسخره است که کشورهای بزرگ دارای پیشینه تاریخی مانند ایران، رهبرانی داشته باشند که منابع ملتشان را برای پشتیبانی از قتل مردم بی گناه خود در خارج جهت هدف های سیاسی بکار برند. آمریکا بار دیگر از چنین دولت هایی می خواهد به حمایت از تروریسم پایان دهند.

XS
SM
MD
LG