لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۱

الشباب سد راه رسیدن کمک به سومالی


در سومالی، دو سال است باران نباریده، کشتزارها خشک شده اند، دام ها مرده اند و قحطی سایه سنگین خود را همه جا پهن کرده است، با این حال، الشباب، که یک سازمان تروریستی خارجی اعلام شده است و با القاعده در شاخ آفریقا ارتباط دارد، تصمیم گرفته است آژانس های امداد را از رسیدن به نیازمندان ممنوع سازد یا مقررات محدود کننده ای بر فعالیت های آنها وضع کند.
امسال، خشکسالی و گرسنگی به سطوحی فاجعه بار رسیده است و ده ها هزار تن در سراسر منطقه جانسپرده اند. با وجود این، عفو بین الملل گزارش می دهد که ستیزه گران الشباب از کشاورزان درمانده خواسته اند بجای قبول کمک از کافران در آژانس های امداد به خداوند متکی شوند. حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر که با خطر مرگ از گرسنگی روبرو هستند، در سرزمینی که الشباب در کنترل خود دارد بسر می برند.
هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا گفت «رفتار الشباب با مردم زیر کنترل خود، حتی پیش از آن که قحطی مردم سومالی را نابود کند، بویژه بی رحمانه، حتی وحشیانه، بوده است. الشباب بدترین نوع مجازات ها را برای آنچه آنرا نقض نگرش تحریف شده خود از اسلام تلقی می کند، تحمیل کرده است.»
کلینتون گفت: «سومالی دیرگاهی است که با آشوب و خشونت دست بگریبان است... اما آنچه ما در چند سال گذشته دیده ایم ظهور الشباب است که مغرورانه ادعا می کند به القاعده وابسته است، و سعی دارد با القاعده در شبه جزیره عربستان و القاعده در مغرب اسلامی کار کند. و بنابراین، نه فقط به یک تراژدی در سومالی، بلکه به تهدیدی برای آمریکا و بقیه جهان تبدیل می شود.»
آمریکا تقریبا ۵۸۰ میلیون دلار برای تامین نیازهای جاری و فوری در شاخ آفریقا فراهم می آورد. این مبلغ ۹۲ میلیون دلار کمک انسانی به سومالی را شامل می شود که به تغذیه یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر و درمان ده ها هزار سومالیایی مبتلا به سوء تغذیه در سراسر کشور کمک می کند. کمک آمریکا همچنین برنامه هایی برای پرداخت ُبن و پول نقد در برابر کار، مراقبت های بهداشتی، آب سالم، وسائل بهداشتی و خدمات دیگر فراهم می آورد.
آمریکا همچنین از اقدام اخیر سازمان کشورهای اسلامی و اتحادیه آفریقا در ترغیب اعضای خود به افزایش کمک های انسانی دلگرم شده است.
هیلاری کلینتون گفت: «با این حال، هنور بسیاری از کارها به این بستگی دارد که آیا الشباب مایل است اجازه دهد کمک های بین المللی تحویل داده شود یا نه. و بنابراین من بار دیگر الشباب را تشویق می کنم نه تنها درخواست های جامعه بین المللی، از جمله اتحادیه عرب، بلکه فریادهای مردم خود را بشنود، و اجازه دهد کمک های امدادی به تمام کسانی که خشکسالی و قحطی بر آنها اثر گذاشته است تحویل داده شود.»

XS
SM
MD
LG