لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۲

آزار اقلیت های مذهبی در ایران


دولت ایران به آزار جامعه بهایی - بزرگترین اقلیت مذهبی غیر مسلمان - ادامه می دهد. رسانه های دولتی اخیرا از دستگیری شمار نامعینی از بهاییان در شهر های سراسر کشور، از جمله تهران، اصفهان ، شیراز و مشهد، خبر دادند.
رسانه ادعا می کنند بهاییان به «یک شبکه بین الملی فساد» تعلق دارند که در «گسترش و تبلیغ کیش بهایی از طریق ترویج سکس و همجنسگرایی» درگیر هستند.
در این میان، هفت رهبر غیر رسمی جامعه در زندان های ایران عذاب می کشند، و یک محکومیت ۲۵ ساله شگفت آور را که در پی محاکمه سرپایی باتهام جاسوسی علیه آنها صادر شد می گذرانند. ۹ آموزگار بهایی همچنان در زندان هستند. بهار گذشته ماموران امنیتی هجده عضو یک نهاد آموزشی بهایی را دستگیر کردند. این نهاد برای تعلیم بهاییان جوان که از حضور در دانشگاه، مگر این که دیانت خود را انکار کنند، ممنوع هستند تشکیل شده بود.
در اوایل ژوئیه، مقامات ایران بارها به یک خانواده بهایی اجازه ندادند خویشاوند در گذشته ای را بر اساس آیین بهایی دفن کنند؛ آنها بر تدفین اسلامی تاکید داشتند. این اقدام سطح جدیدی از اهانت و بی احترامی است، و در پی سالها بی احترامی های پیاپی به گورستان های بهایی صورت می گیرد.
بهاییان تنها گروه مذهبی که در ایران هدف آزار قرار دارند نیستند. مسیحیان، دراویش گنابادی، حتی روحانیان ناراضی شیعه، که به باور آنها قلمروهای سیاسی و مذهبی باید از یکدیگر جدا باشند، از نقض فاحش حقوق انسانی شان رنج می برند.
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اخیرا نسبت به آزار اقلیت های مذهبی در ایران ابراز نگرانی کرد. او گفت «رهبران ایران در حالی که سالوسانه مدعی شکیبایی و پیشبرد آن هستند، به بازداشت، زندانی ساختن و آزار کسانی که فقط می خواهند به شعایر دین انتخابی خودشان عمل کنند ادامه می دهند.»
سخنگو گفت: «ما به جامعه بین المللی می پیوندیم و از دولت ایران می خواهیم به حقوق اساسی تمام شهروندان خود احترام بگذار و به تعهدات بین المللی اش برای حفاظت از آنها عمل کند.»

XS
SM
MD
LG