لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۸

نقض حقوق بشر در ایران و سوریه


جفری فلمتن مدیرکل خاور نزدیک وزارت امور خارجه آمریکا به تازگی درباره نقض حقوق بشر در ایران و سوریه در یک کمیته کنگره گفت «این دو رژیم در بدرفتاری با شهروندان خود فصل مشترک دارند. اعمالی که آنان مرتکب می شوند، نکوهیده است و تصادفی هم نیست که ایران بهترین دوست بشار اسد و سوریه بهترین دوست ایران است و هیچکدام متحدانی واقعی در منطقه ندارند.»

فلتمن درباره ریاکاری ایران گفت این کشور که خود را حامی معترضان کشورهای عرب وانمود می کند، خواسته های اساسی شهروندان خود را با مشت آهنین پاسخ می دهد. این ریاکاری خود را همچنین در اقدام ایران برای اعزام مشاور و تجهیزاتی برای سرکوب مردم سوریه بیشتر نشان می دهد.

مایکل پوزنر مدیر کل وزارت خارجه آمریکا در امور دمکراسی و حقوق بشر یادآوری می کند که حمله های دولت سوریه علیه کودکان ادامه یافته حتی از شکنجه و نقص عضو حمزه الخطیب، کودک ۱۳ ساله توسط نیروهای امنیتی فراتر رفته است. وی می گوید در جریان حمله به چند شهر در اطراف حمص، یک پسر ده ساله و یک دختر چهارساله کشته شدند و در روز ۱۵ ژوئیه افسران پلیس در دمشق نوجوان ۱۲ ساله ای به نام طلحه دلال را با شلیک گلوله به سرش کشتند.

اتحادیه اروپا و برخی کشورها در وضع تحریم علیه مقام های ارشد رژیم در هر دو کشور و مسئول دانستن آنان برای توقف خشونت به آمریکا پیوسته اند. افزون بر این، آمریکا در نشست های دو و چند جانبه، کشورهای دیگری را به پیوستن به کوشش های آن تشویق می کند تا نقض فاحش حقوق انسانی شهروندان ایران و سوریه بیشتر روشن شود. فلتمن و پوزنر در بیانیه مشترکی گفته اند مسئله اساسی این است که این مردم شجاع بدانند که جامعه بین المللی از آنان پشتیبانی و حمایت می کنند و ناقضان حقوق بشردر دمشق و تهران بدانند ما مراقبشان هستیم.

XS
SM
MD
LG