لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۸

جامعه دمکراسی ها


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا اخیرا در ششمین جلسه وزیران جامعه دمکراسی ها در ویلینوس، پایتخت لیتوانی، درباره پشتیبانی از انتقال های دمکراتیک سخن گفت. در همایش هشتاد و هفت هیات رسمی، شامل رهبران ارشد دولت، نمایندگان جامعه مدنی، اعضای پارلمان ها، فعالان جوان و بخش خصوصی، حضور داشتند. همه در هدف های تقویت جامعه مدنی و پشتیبانی از دمکراسی های جوان مشترک بودند.

پیشتر در اوایل سال جاری، شهروندانی در سراسر خاورمیانه و شمال آفریقا، خواستن همان حقوق جهانی، منزلت و فرصتی را که اروپاییان شرقی و مرکزی دو دهه پیش مدعی شدند آغاز کردند. هیلاری کلینتون گفت تمام اعضای جامعه دمکراسی ها در پیامدهای آنها مشترک هستند:

**** ما بر این باوریم که دمکراسی های جا افتاده وظیفه ویژه ای در کمک به دمکراسی ها تازه پا دارند زیرا آنها برای زندگی خود می جنگند. خودکامگان بدسگال و نابکاری وجود دارند که به قدرت چسبیده اند. گروهای دارای منافع هستند که خود را پشتیبان دمکراسی نشان می دهند، اما فقط زمانی را که بتوانند بقدرت برسند انتظار می کشند. لحظه نیاز فرا رسیده است، و هر دمکراسی باید بایستد و بحساب آورده شود.

هیلاری کلینتون گفت «سناریویی که ما بتوانیم به کسانی که برای تشکیل دمکراسی های خود با شرح روشنی از گام هایی که می تواند برداشته شود و پیامدهای آنها مسلم باشد، مبارزه می کنند ارائه دهیم وجود ندارد.» هر انتقالی در هر کشوری و در هر منطقه ای ویژگی خود را دارد. مردم در خاورمیانه و در شمال آفریقا، در بسیاری جهات، در سرزمینی ناشناخته گام بر می دارند.

با وجود تمام اختلافات، درس های مشترکی وجود دارد. وزیر امور خارجه آمریکا گفت:

«ما نیاز داریم مطمئن شویم که این درس ها را می آموزیم و بکار می بریم تا خردی را که بسختی بدست آمده است حفط کنیم و آنرا بکار بیاندازیم. زیرا از اروپا تا آمریکای لاتین و از آفریقا تا آسیا، مردم اصول و مبانی انتقال های دمکراتیک موفقیت آمیز را آموخته اند: نهادهای پاسخگو که در حکومت قانون ریشه داشته باشند؛ حفاظت و مشارکت برابر برای همه شهروندان، به ویژه زنان؛ یک جامعه مدنی پویا؛ مطبوعات آزاد؛ قوه قضاییه مستقل و فرصت اقتصادی؛ پیوستن به جامعه بین المللی و معیارها و نهادهای آن؛ و رهبرانی که بفهمند مشروعیت از رضایت مردم ناشی می شود، نه ارعاب.»
هیلاری کلینتون در پایان گفت ما همه با چالش ساختن دمکراسی های جدید روبرو هستیم، اما موفقیت آن یک جامعه دمکراسی ها را ایجاب خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG