لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۲

محدودیت های مسافرتی برناقضان حقوق بشر در ایران


جنایت های دولت ایران علیه مردم ایران، از جمله دستگیری های خود سرانه، شکنجه و اعدام های سرپایی، ادامه دارد. جامعه بین المللی متعهد است سرکوب بی رحمانه در ایران را برجسته کند و عاملان آنرا مسئول بداند.

با این هدف، ایالات متحده امریکا و بریتانیا تحریم های ویزا بر مقامات دولت ایران و افراد دیگری که نقض حقوق انسانی مردم دست داشته اند برقرار کرده اند. هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا در بیانیه ای که محدودیت ها را اعلام می کند گفت مقامات ایرانی که هدف ممنوعیت صدور ویزا قرار می گیرند «وزیران دولت، افسران ارتش و نیروی انتظامی، مقامات دادگستری و مسئولان زندان را شامل می شوند.» او یاد آور شد کانادا نیز پشتیبانی خود را از افزایش اقداماتی علیه کسانی که آزادی های اساسی مردم ایران را نقض می کنند، اعلام داشته است.

۵۲ مقام ایرانی در محدودیت های ویزا که وزارت امور خارجه امریکا وضع کرد می گنجند. در سپتامبر ۲۰۱۰، پرزیدنت اوباما هشت مقام ایرانی را در نقض حقوق بشر از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹ مسئول دانست . در فوریه ۲۰۱۱، وزارت امور خارجه و وزارت خزانه داری محدودیت هایی را علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، بسیج، نیروهای انتظامی و فرمانده آن اعلام کرد.

محدودیت های مسافرتی جدید وزارت امور خارجه امریکا طبقه گسترده تری از افرادی را که در ادامه سرکوب دانشجویان، فعالان حقوق بشر، وکلا، هنرمندان، نمایندگان جامعه مدنی، رهبران حقوق زنان، و اقلیت های مذهبی و قومی نقش داشته اند، در بر می گیرد.

اقدام امریکا، همراه با اقدامات شریکان بین المللی آن، تعهد به ابراز همبستگی با قربانیان شکنجه، آزار و بازداشت های خود سرانه را نشان می دهد؛ می خواهد به حکومت قانون و حقوق جهانی مردم ایران احترام گذاشته شود، و مقاماتی که مرتکب نفض حقوق انسانی مردم خود شده اند مسئول شناخته شوند.

XS
SM
MD
LG