لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۰

نقض حکومت قانون در ایران


در یک بررسی و تحقیق سالانه معروف به «شاخص حکومت قانون»، که پروژه عدالت جهانی انجام می دهد، ایران از نظر احترام به حقوق اساسی انسانی در آخرین ردیف ۶۶ کشور قرار دارد. در این تحقیق ذکر شده است که مقام های امنیتی و پلیس ایران به بدرفتاری با شهروندان ادامه می دهند و فساد و مداخله سیاسی، دادگاه های ایران را آلوده کرده است.

خبرهای اخیر از ایران عمق نفرت دولت از حکومت قانون را نشان می دهد.

در اوائل ژوئن، نیروهای امنیتی به هاله سحابی فعال حقوق زنان و متفکر اسلامی در مراسم خاکسپاری پدرش حمله کردند. هاله سحابی بر اثر ضرب و شتم نیروهای امنیتی در آنجا درگذشت. هدی صابر، روزنامه نگار زندانی در زندان اوین از این خبر آگاه شد و در اعتراض دست به اعتصاب غذا زد. بر اساس نامه ای که ۶۴ هم بند سیاسی صابر امضا کردند، وی در درمانگاه زندان آماج ضرب و شتم شدید مسئولان زندان قرار گرفت و چند ساعت بعد جان سپرد.

رهبران مخالفان دولت ایران، میر حسین موسوی و مهدی کروبی، همراه با همسرانشان، همچنان در بازداشت خانگی به سر می برند و ارتباط آنها با جهان خارج قطع شده است.

بیش از ۱۲ آموزگار بهایی، که یک موسسه آموزش عالی را برای جوانان بهایی که از تحصیلات دانشگاهی ممنوع هستند اداره می کنند، پس از حمله به خانه های آنان در ماه گذشته همچنان در زندان هستند.

همچنین انتشار گزارش های معتبر درباره تجاوز جنسی در زندان و شکنجه زنان و مردانی که نیروهای امنیتی بازداشت کرده اند ادامه دارد.

سازمان عفو بین الملل یادآور می شود «کسانی که خواسته اند موارد نقض حقوق بشر و فضای مصونیت حاکم بر زندان ها را فاش کنند به زندان افتاده اند.» مهدی محمودیان که اطلاعاتی درباره شکنجه بازداشت شدگان جمع آوری کرده از جمله آنان است. در همین حال وکلای مدافع کسانی که حکومت آنان را هدف گرفته است، خودشان هدف قرار گرفته اند.

دولت ایران باید به نقض سیستماتیک حقوق انسانی شهروندان خود پایان دهد. آن گونه که پرزیدنت اوباما می گوید، آمریکا از مجموعه ای از حقوق جهانی حمایت می کند:

**** آزادی بیان، آزادی برپایی گردهمایی های صلحجویانه، آزادی مذهب، برابری برای زنان و مردان در لوای حکومت قانون، و حق انتخاب رهبر - خواه در بغداد یا دمشق زندگی کنید یا در صنعا یا تهران.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا می گوید «ایالات متحده در کنار ایرانیانی که خواهان دولتی که به حقوق انسانی، والائی و آزادی آنان احترام بگذارد ایستاده است.»

XS
SM
MD
LG