لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۴۸

وضع تحریم های جدید علیه ایران


آمریکا تحریم های جدیدی را بر رژیم ایران بدلیل نقض فاحش حقوق مردم ایران برقرار کرده است.
تحریم ها، که مشترکا توسط وزارتخانه های امور خارجه و خزانه داری اعلام شد، سپاه پاسداران انقلاب، نیروی مقاومت بسیج، و نیروی انتظامی، و نیز فرمانده آن، اسماعیل احمدی مقدم، را هدف می گیرد.
زیر رهبری او بود که در سال ۲۰۰۹، افراد نیروی انتظامی به خوابگاه های دانشجویان در دانشگاه تهران هجوم بردند، و دست کم ۱۰۰ نفر را مجروح کردند. نیروی انتظامی همچنین زندان بد نام کهریزک را اداره می کرد. در آنجا بازداشت شدگان پس از انتخابات شکنجه های دهشتناکی را متحمل شدند و دست کم سه تن جانسپردند.
تحریم ها به این معنا است که هر دارایی در آمریکا، یا در تملک یا کنترل شهروندان آمریکا که تحریم شدگان در آن منفعتی داشته باشند، مسدود می شود و شهروندان آمریکا حق ندارند با آنها معامله کنند. تحریم شدگان همچنین هدف محدودیت های ویزا قرار می گیرند.
هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه ای به ریاکاری دولت ایران اشاره کرد که معترضین در خارج را تحسین می کند، اما شهروندان خود را فقط به این دلیل که نگرش هایی مغایر با دیدگاه های رهبران کشور دارند به بند می کشد.
کلینتون یاد آور شد که چگونه ایرانیان «بابت جرائمی بر اساس اتهامات مشکوک بدون رعایت روندی که قانون اساسی ایران تضمین می کند، اعدام می شوند.» او گفت : «اقلیت های مذهبی و قومی با ارعاب روبرو هستند و بزندان می افتند، در حالی که فعالان حقوق زنان، مدافعان حقوق بشر، روحانیان و رهبران کارگری، که خواهان رعایت حقوق بشر برای خودشان و دیگر شهروندان ایران هستند، هدف اقدامات تلافی جویانه قرار می گیرند.»
هیلاری کلینتون گفت: «آمریکا در کنار ایرانیانی که آرزو دارند دولتشان به حقوق انسانی و حیثیت و آزادی آنها احترام بگذارد خواهد ایستاد و از دولت ایران می خواهد به نقض منظم حقوق بشر و ریاکاری و سالوس سیاسی پایان دهد. تحریم های امروز تعهد ما را به مسئول دانستن دولت ها و مقاماتی که حقوق بشر را نقض می کنند و شهروندان خود را از فرصت ها و آینده ای که شایسته آن هستند محروم می سازد، منعکس می کند.»
ادام زوبین، مدیر دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا گفت برقراری این تحریم ها «تمایل ایران را به برگرداندن تشکیلات حکومتی، در بالاترین سطوح، علیه مردم خودش برای سرکوب خشونت بار آرمان های دمکراتیک آنها منعکس می کند.
«تا زمانی که این انکار حقوق انسانی اساسی ادامه داشته باشد، ما کوشش های خود را برای منزوی ساختن مسئولان از سیستم مالی بین المللی دنبال خواهیم کرد.»

XS
SM
MD
LG