لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۲۰

مرگ بن لادن


ایالات متحده، در عملیات نظامی پنهانی به رهبری سازمان مرکزی اطلاعات، اسامه بن لادن رهبر القاعده را از بین برد. وی مغر متفکر بمب گذاری در سفارتخانه های آمریکا در آفریقا، حمله به ناوشکن کول، حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، و بسیاری حملات دیگر بود.

باراک اوباما گفت آمریکا مصمیم بود کسانی را که در آن حملات نابکارانه شرکت داشتند به دست عدالت بسپارد. او گفت طی ۱۰ سال گذشته، از برکت تلاش خستگی ناپذیر و قهرمانانه شریکان بین المللی ما، ارتش آمریکا کارشناسان مبارزه با تروریسم، گام های بلندی برداشته شده است: «ما حملات تروریستی را بر هم زده ایم و قدرت دفاعی داخلی خود را تقویت کرده ایم. در افغانستان، ما دولت طالبان را، که پناهگاه و پشتیبانی برای بن لادن و القاعده فراهم آورده بود، بر کنار کردیم و در گوشه و کنار جهان، ما با دوستان و متحدان خود برای کشتن یا دستگیری ده ها تروریست القاعده، از جمله چندین نفر که در توطئه ۱۱ سپتامبر دست داشتند، کار کردیم».

بن لادن توانسته بود از دستگیری بگریزد، تا اوت گذشته که امکانی برای یافتن او پیدا شد. در حالی که اطلاعات بیشتری درباره احتمال پنهان بودن بن لادن در ساختمانی در پاکستان می رسید، آقای اوباما بارها با تیم امنیتی خود ملاقات کرد. سرانجام، هفته پیش، او تصمیم گرفت که اطلاعات کافی برای دست به کار شدن وجود دارد و اجازه عملیات را صادر کرد.

آمریکا عملیات هدفمندی را علیه مجتمع بن لادن در پاکستان آغاز کرد. تیم کوچکی از کارشناسان آمریکاییان آن را انجام دادند که طی آن هیچ آمریکایی صدمه ندید.

برای بیش از دو دهه، اسامه بن لادن رهبر و نماد القاعده بود و به طرح ریزی حملاتی علیه آمریکا، دوستان و متحدانش ادامه می داد. باراک اوباما گفت: «مرگ بن لادن مهمترین دستاورد در تلاش ملت ما برای شکست دادن القاعده تا امروز است. با این حال، مرگ او به معنای پایان تلاش ها نیست. تردید نیست که القاعده به دنبال کردن حملاتی علیه ما ادامه خواهد داد. ما باید در داخل و خارج هوشیار باقی بمانیم، و چنین خواهیم کرد.»

XS
SM
MD
LG