لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۸

کلینتون شجاعت مردم ایران را تحسین می کند


در ماه فوریه، ده ها هزار ایرانی در حمایت از تظاهرات طرفداران دموکراسی در خاورمیانه، در سراسر کشور به خیابان ها ریختند. شمار و باور آنها دروغ بودن ادعای ناظرانی را که گفته اند جنبش دموکراسی ایران، که در سال ۲۰۰۹ میلیون ها نفر را به خیابان ها کشاند، از پا افتاده و قربانی یا بی تفاوتی یا سرکوب بی رحمانه ناراضیان توسط دولت شده است، نشان داد.

مسلما آن سرکوب ادامه یافته است. مقام های ایرانی، به رغم ستایش تظاهرکنندگان در دیگر کشورهای منطقه، در انتظار تظاهرات فوریه هزاران نفر از نیروهای امنیتی را در تهران و شهرهای دیگر مستقر کردند. و هنگامی که تظاهرات برپا شد، آنها با چماق و گاز اشک آور به جان معترضان صلحجو افتادند؛ صدها نفر دستگیر و دست کم سه تن کشته شدند. افزون براین، دو رهبر مخالفان، میر حسین موسوی و مهدی کروبی، که مردم را به نشان دادن همبستگی با طرفداران دموکراسی در دیگر کشورهای خاورمیانه فراخوانده بودند، تحت بازداشت خانگی قرار گرفتند و ارتباط آنها با هموطنانشان قطع شد.

با این حال، مردم ایران سرکوب را نادیده گرفته و برای دموکراسی و آزادی تظاهرات کردند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا شجاعت آنان را ستود وی در بیانیه ای گفت «ما یک بار دیگر شجاعت هزاران ایرانی را که برای استفاده از حقوق اساسی خود دوباره به خیابان ها ریختند، شاهد بوده ایم. برای جهان روشن شده است که دولت ایران شهروندان خود را از همان حقوق اساسی که در نقاط دیگر خاورمیانه می ستاید، محروم می کند.»

خانم کلینتون همچنین یادآور شد که دولت ایران به سرکوب در خارج از خیابان ها نیز ادامه می دهد: «رهبران رژیم، مدافعان حقوق بشر و فعالان سیاسی را هدف گرفته اند و ماموران امنیتی به تازگی مقام های سابق دولت و خانواده هایشان، اعضای سابق پارلمان، روحانیان و فرزندان آنان؛ رهبران دانشجویی و استادان آنان و نیز روزنامه نگاران و وبلاگ نویس ها را دستگیر کردند. آنها همچنین به محروم ساختن مردم از دسترسی به اطلاعات با انداختن پارازیت روی برنامه های ماهواره ای وبستن سایت های اینترنت ادامه می دهند.»

وزیر امور خارجه آمریکا از دولت ایران خواست تمام زندانیان سیاسی و نیز اعضای اقلیت های مذهبی و قومی را آزاد کند. او یادآور شد که «ادامه خرابی وضعیت حقوق بشر در ایران، جامعه بین المللی را متعهد ساخته است صدای خود را بلند کند.»

هیلاری کلینتون افزود «ایالات متحده به جامعه بین المللی می پیوندد و بر حقوق جهانی که مردان و زنان - در ایران و در سراسر جهان - را شامل می شود، تاکید می گذارد.»

XS
SM
MD
LG