لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۹

آزادی خواهی مردم سوریه


در سوریه، تظاهرات طرفداران آزادی به رغم تلاش های دولت برای متوقف ساختن آنها ادامه دارد.

این تلاش ها از وعده های مقامات برای لغو قوانین بی رحمانه و سختگیرانه فوق العاده که بیش از ۴۰ سال در دست اجرا بوده است؛ اعطای ناگهانی شهروندی به صدها هزار کرد بی وطن که هدف آزارهای فاحش رژیم بوده اند و تشکیل کابینه جدید زیر رهبری بشار اسد، متفاوت است.

اما دولت اسد همچنین با خشونتی دهشتناک به اعتراضات، که ماه پیش در شهر درعا آغاز شد و از آن هنگام به شهرهای دیگر از جمله دوما، بانیاس، دمشق و حلب گسترش یافته، پاسخ داده است.

ضرب و شتم معترضان صلحجو و تیراندازی با گلوله های واقعی به سوی آنان، که بیش از ۱۰۰ کشته برجا گذاشته است؛ بازداشتن مسئولان پزشکی از رسیدگی به مجروحان؛ بازداشت ناراضیان و شکنجه کردن آنان؛ استفاده از تجهیزات دریافتی از ایران برای سرکوب و کنترل جمعیت؛ و بنا به گزارش ها، کشتن سربازانی که حاضر نشدند دستور تیراندازی به تظاهرکنندگان را اطاعت کنند، از جمله پاسخ های دولت است.

پرزیدنت باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا در بیانیه ای «خشونت شنیعی» را که دولت سوریه مرتکب می شود محکوم کرد و از مقام های امنیتی خواست از خشونت بیشتر علیه معترضان صلحجو پرهیز کنند.

وی گفت «افزون بر این، دستگیری های خودسرانه، بازداشت و شکنجه زندانیان باید هم اینک پایان گیرد و جریان آزاد اطلاعات برقرار شود تا امکان تایید مستقلانه حوادث فراهم آید.»

آقای اوباما اظهار داشت «در سراسر این دوره آشوب، مردم آمریکا صدای مردم سوریه را شنیده اند. آنان شجاعت و وارستگی فوق العاده ای نشان داده اند و شایسته دولتی هستند که به آرمان هایشان پاسخ دهد.»

رییس جمهوری آمریکا گفت «مردم سوریه خواهان آزادی هایی شده اند که انسان ها در سراسرجهان باید از آنها برخوردار باشند: آزادی بیان، تجمع و تشکیل گردهمایی های صلحجویانه، اعتماد به حکومت قانون و اجرای برابر عدالت و دولتی که شفاف و رها از فساد.»

پرزیدنت اوباما گفت: «این ها حقوق جهانی هستند و باید در سوریه به آنها احترام گذاشته شود...زمان آن است که دولت سوریه سرکوب شهروندان خود را متوقف سازد و به صداهای مردم گوش کند.»

XS
SM
MD
LG