لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۵

چهار آزادی اساسی


هفتاد سال پیش، فرانکلین روزولت رییس جمهوی آمریکا در سخنانی در اجلاس مشترک کنگره، چهار آزادی اساسی را تشریح کرد - آزادی سخن و بیان، آزادی مذهب، آزادی از هراس و آزادی از نیاز و برخورداری از یک سطح زندگی کافی. پرزیدنت روزولت سخنانش را با کلماتی که هنوز آمریکا را هدایت می کند به پایان برد: «آزادی به معنای برتری و والائی حقوق بشر در همه جا است.»

مایکل پوزنر، معاون وزارت امور خارجه آمریکا در دموکراسی، حقوق بشر و کار، به تازگی در سخنانی درباره برزگداشت سخنرانی چهار آزادی روزولت، به رویکرد دولت اوباما نسبت به حقوق بشر پرداخت و از سیاست آمریکا در مورد مصر به عنوان نمونه ای از ادامه انعکاس چهار آزادی یاد کرد.

پوزنر بر اهمیت ویژه چهارمین آزادی، یعنی آزادی از نیاز و برخورداری هر فردی از یک سطح زندگی کافی، تاکید گذاشت و ارتباط هایی را که بین حقوق سیاسی و مدنی از یک سو و حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی از طرف دیگر وجود دارد، یادآور شد.

پوزنر، که زمانی کوتاه پس از سفر اخیر به مصر سخن می گفت، اظهار داشت فعالان مصری و دولت حقوق سیاسی، شفافیت و پاسخگویی، پیشرفت اقتصادی و اجتماعی را مقوله هایی به هم پیوسته می بینند. وی گفت عصام شرف، نخست وزیر، هدف هایش را پیشبرد «آزادی، دموکراسی و عدالت اجتماعی» توصیف کرد. فعالان جوان گفتند آنها هم از محروم بودن از آزادی های سیاسی و هم از نبود شغل و فرصت های اقتصادی انگیزه گرفتند. رهبران کلیسای قبطی به پوزنر گفتند برای پیکار با تعصب مذهبی و خشونت فرقه ای نیاز بسیار زیادی به اصلاحات آموزشی وجود دارد.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، نیز در دفاع از آزادی مذهبی در سراسر جهان سخن می گوید. وی در مصر تاکید کرد که انتقال دموکراتیک فقط زمانی موفق خواهد شد که مسلمانان، قبطی ها، و یهودیان فرصت داشته باشند آزادانه و در صلح عبادت کنند.

آن گونه که پرزیدنت اوباما گفت دموکراسی «با تجاوز و بی عدالتی در ستیز است و حمایت ما از حقوق جهانی هم برای رهبری آمریکا اساسی است و هم سرچشمه قدرت در جهان است.»

XS
SM
MD
LG