لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۸

هیلاری کلینتون: ایالات متحده در کنار تونس خواهد بود


هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا گفت در همان حالی که تونس در مراحل رفرم دموکراتیک سیاسی خود، شالوده ریزی احترام به حقوق بشر و نگرش به فرصت های اقتصادی بهتر برای شهروندان خود گام بر می دارد، ایالات متحده در کنار آن کشور خواهد بود.

این در حالی است که آمریکا به حمایت از تلاش هایی که برای انتقال از مرحله حکومت مستبدانه زین العابدین بن علی رییس جمهوری برکنار شده آن کشور به یک حکومت پاسخگو و دموکراتیک در جریان است می نگرد.

وزیر امور خارجه آمریکا که در یک کنفرانس مشترک خبری با همتای تونسی خود سخن می گفت، با اشاره به جریان های اخیر تونس گفت مردم تونس به جهانیان نشان دادند که تغییرات آرام امکان پذیر است. آمریکا در کنار شما در دوران رسیدن به استقلال ایستاد و اکنون نیز در همان حالی که شما در گذار به دموکراسی و موفقیت در راه آینده ای بهتر هستید؛ در کنار شما خواهد بود.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا در سفر اخیر خود به تونس کمک ویژه کشور متبوع خود را در راستای مرحله انتقالی دموکراسی در تونس به آن کشور اعلام کرد.

خانم کلینتون در همین مورد گفت ما از یک همکاری جدید بین گروه های مدنی تونس و شرکت های تکنولوژی برای رساندن اطلاعات و بهبود ظرفیت مبادله اطلاعاتی در داخل تونس حمایت می کنیم.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت شرکت مایکروسافت موافقت کرده است که کامپیوتر، نرم افزار و همچنین کمک های آموزشی لازم را در اختیار گروه های مدنی قرار دهد. گروه هایی که از حقوق بشر، دموکراسی، آموزش های مدنی و سایر مسائل مهم اجتماعی حمایت می کنند.

علاوه بر آن، برای ایجاد مشاغل جدید جهت شهروندان تونس، آمریکا شرکت سرمایه گزاری خصوصی خارجی کمک های مالی را در چارچوب وام های مستقیم، تضمین شده و با بیمه بدون خطر سیاسی ارائه خواهد داد.

ایالات متحده آمریکا علاوه بر آن، از راه های دیگری نیز کمک های خود را در اختیار شهروندان تونس خواهد گزارد. این کمک ها، مانند برنامه ریزی توسط آژانس بین المللی توسعه و فرصت های اقتصادی در تونس می تواند رهبران تجارتی را با کسب و کارهای جدید مرتبط کند.

خانم کلینتون وزیر امورخارجه آمریکا گفت ما می دانیم که هنوز کارهای زیادی باید انجام گیرد، اما در همین حال به فرصت های بالقوه دموکراسی و اقتصادی موجود در تونس اعتماد داریم و آمریکا نیز آماده است تا هر گونه کمکی را انجام دهد.

XS
SM
MD
LG