لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۳

ستایش ایالات متحده از وحدت مردم مصر


ایالات متحده با ستایش، وحدت مردم مصر را در خواستشان برای دولتی دموکراتیک تر نظاره کرد. هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا در سفر اخیرش به مصر گفت ایالات متحده می خواهد به دستیابی مصر به نیازهای اقتصادی که اکنون با آن روبروست یاری کند. «زیرا ما می دانیم که اصلاحات سیاسی باید با اصلاحات اقتصادی توأم باشد که باید کار ایجاد شود و موقعیت ها برای استفاده همگان گسترش یابد.»

خانم کلینتون همچنین بر اهمیت پایه گذاری مقدمات انجام یک انتخابات آزاد و عادلانه تأکید کرد. او گفت: انتخابات «باید با معنا و بر پایه نیرومندی باشد که بتواند با ثبات و استحکام کافی به سوی آینده پیش رود و کشور بتواند انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری را برگذار کند ونتایجی به بار آورد که به شما رهبرانی قادر به پاسخگوئی به آمالتان ارزانی کند. در روزها و ماه های خطیر پیش رو، ایالات متحده از مردم مصر که مشغول طرح ریزی آینده سیاسی و اقتصادی خود هستند حمایت خواهد کرد. به ویژه ایالات متحده سرگرم تلاش برای ایجاد صندوق بازرگانی آمریکا و مصر است تا سرمایه گذاری در بخش خصوصی را تشویق کند، از بازارهای رقابتی حمایت کرده و تسهیل دستیابی به سرمایه با بهره ارزان را امکان پذیر سازد. آمریکا در نظر دارد این صندوق را با سرمایه اولیه ای تا شصت میلیون دلار به راه اندازد.

موسسه سرمایه گذاری خصوصی خارجی یا «اوپیک» دو میلیارد دلار اعتبار برای تشویق سرمایه گذاری بخش خصوصی در خاورمیانه و شمال آفریقا فراهم خواهد کرد. علاوه بر این ایالات متحده ۹۰ میلیون دلار کمک میان مدت به منظور کمک به طرح هائی که کار و توسعه اقتصادی ایجاد می کنند به مصر اختصاص داده است.

در تلاشی دیگر برای کمک به باز سازی اقتصادی مصر بانک صادرات و واردات آمریکا پوشش بیمه ای به مبلغ هشتاد میلیون دلار برای حمایت از اسناد اعتباری صادر شده از موسسات مالی مصر تصویب کرده است. همچنین، برنامه «پیشبرد مناطق صنعتی» یا «کیو. آی. زی» همکاری های آمریکا با مصر را با صدور مجوز ورود صادرات مصر از «کیو. آی. زی» به آمریکا، بدون پرداخت عوارض گمرکی، توسعه و تعمیق خواهد بخشید.

ایالات متحده تلاش خواهد کرد تداوم دستاوردهای اقتصادی مصر در سال های اخیر و بهره مند شدن همه بخش های جامعه مصر از آنها را تضمین کند.

چنان که خانم کلینتون به مردم مصر گفت «این لحظه تاریخی از آن شماست....این پیروزی شماست و شما موانع را در هم شکستید تا موانع موجود در راه تحقق رویای دموکراسی را از سر راهتان بردارید. ایالات متحده آمریکا و پرزیدنت اوباما و من در این سفر در کنار شما خواهیم ایستاد.

XS
SM
MD
LG