لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۹

امریکا دو مقام دیگر ایرانی را تحریم کرد


در سپتامبر ۲۰۱۰، ایالات متحده آمریکا برای نخستین بار تحریم هایی بر اعضای دولت ایران بدلیل مشارکت در نقض دائمی و جدی حقوق انسانی مردم ایران برقرار ساخت. هشت مقام، از جمله وزیر اطلاعات و امنیت و فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، از جمله آنها بودند.
هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا دلیل چنین اقدامی را توضیح داد:
**** زیر نظر این مقامات یا به دستور آنها، شهروندان ایران خودسرانه دستگیر شده اند، هدف ضرب و شتم، شکنجه، تجاوز جنسی، و باجگیری قرار گرفته اند و به قتل رسیده اند. با این حال، دولت ایران بارها درخواست های جامعه بین المللی را برای پایان دادن به این بدرفتاری ها و آزارها نادیده گرفته است.

حالا دو عضو دیگر دولت ایران به فهرست اضافه شده اند. وزارت خزانه داری آمریکا وضع تحریم هایی را علیه عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران، و محمد رضا نقدی، فرمانده نیروی بسیج اعلام کرد و آنها را در نقض جدی حقوق بشر مردم ایران از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، مسئول یا همدست دانست. معنای گزینش این است که هر دارایی و تملکی که آنها ممکن است در آمریکا داشته باشند مسدود می شود، هیچ شهروند آمریکا نمی تواند با آنها معامله کند، و هدف محدودیت های مسافرتی قرار می گیرند.
وزارتخانه های امور خارجه و خزانه داری آمریکا در بیانیه مشترکی یاد آور می شوند که دولت آبادی شمار بزرگی از معترضین در ایران را تحت پیگرد قرار داده، و بسیاری را به ارتکاب جرایمی که مجازات مرگ دارد متهم کرده است.
دفتر دولت آبادی همچنین اصلاح طلبان، تلاشگران حقوق بشر، و اعضای رسانه ها را بعنوان سرکوب گسترده تر اوپوزیسیون سیاسی دستگیر کرده است.
محمد رضا نقدی، بعنوان فرمانده نیروی بسیج در حملات خشونت بار بسیج در جریان اعتراضات روز عاشورا در دسامبر ۲۰۰۹ دست داشت. او پیش از شغل فعلی اش، رییس واحد اطلاعات بسیج و مسئول بازجوئی از کسانی بود که در جریان سرکوب پس از انتخابات دستگیر شدند. نقدی همچنین سرپرست تیم بازجوئی در بازداشتگاه بدنام کهریزک بود، در آنجا دست کم سه تظاهر کننده کشته شدند.
فیلیپ کراولی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت ایرانیان دو فردی را که هدف تحریم های آمریکا قرار گرفته اند، برجسته ترین عاملان نقض حقوق بشر در کشورشان می دانند، و گنجاندن آنها در فهرست تحریم ها، بر تعهد آمریکا به حمایت از ایرانیانی که می خواهند از حقوق جهانی خود استفاده کنند و همبستگی شان را با قربانیان شکنجه، آزار، و بازداشت های خودسرانه ابراز دارند، تاکید می گذارد.

XS
SM
MD
LG