لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۲

ایران، بازنده دگرگونی در خاورمیانه


دریادار مایک مولن، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا، در یک کنفرانس خبری در واشنگتن رژیم ایران را در برابر قیام های مردمی در خاورمیانه یک « بازنده» نامید:
**** ایران در این جا بازنده واقعی است، چه بخواهد آنرا قبول کند یا نپذیرد. و در دگرگونی های منطقه دست نداشته است، به استثنای دستی که برای سیلی زدن به مردم خود بکار برده است. خشونت فقط موجب خشونت بیشتر می شود، در حالی که اعتراضات مسالمت آمیز و خویشتنداری دولت می تواند به گفت و شنودی معقول، پیشرفت و تعهد به تغییر، آن گونه که در مصر، بحرین و تونس دیده ایم، منجر شود.
رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا گفت دگرگونی هایی که در خاورمیانه صورت می گیرد، به معنای شکستی عمده برای دولت ایران «حالا، و شاید حتی بیشتر در آینده» است:
**** به دلیل مغایرت بین رفتار ارتش ها در تونس و مصر و، به استثنای یک دوره کوتاه خشونت، در بحرین؛ و مغایرت آشکار با سرکوب وحشیانه ای که دولت ایران علیه هر کسی که جرات کند و تظاهراتی براه بیاندازد، به آن متوسل شده است.
آن سرکوب، در حالی که هزاران ایرانی در تظاهرات ضد دولتی بار دیگر به خیابان ها ریختند، ادامه یافته است. دستگیری دو رهبر اصلاح طلب، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، و همسرانشان انگیزه تظاهرات بود. وب سایت های اوپوزیسیون گزارش می دهند که نیروهای امنیتی با باتون و گاز اشک آور با تظاهر کنندگان روبرو شدند و صدها نفر را دستگیر کردند.
هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در نیویورک گفت محمود احمدی نژاد رییس جمهوری ایران خشونت علیه معترضین در لیبی را محکوم کرده است، در حالی که نیروهای امنیتی او معترضین صلحجو در ایران را کتک زده اند، بازداشت کرده اند، و در چند مورد کشته اند.
وزیر امور خارجه آمریکا این اقدام را یک عمل نمایشی نامید و گفت: سئوال ساده ای که باید پرسیده شود این است که: «چرا مردم حق دارند رها از ترس در طرابلس زندگی کنند، اما در تهران چنین حقی نداشته باشند؟»

XS
SM
MD
LG