لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۰

دستگیری رهبران اوپوزیسیون در ایران


نیروهای امنیتی ایران مسلح به چماق و گاز اشک آور با معترضینی که خواهان آزادی رهبران اوپوزیسیون - میر حسین موسوی و مهدی کروبی - هستند به زدوخورد پرداخته اند.
تظاهر کنندگان روز ۱۰ اسفند، پس از آنکه خانواده های دو رهبر گفتند آنها، همراه با همسرانشان از خانه هایشان بیرون برده شده اند، به خیابان های تهران ریختند. خانواده ها اعلام کردند که آنها از نیمه فوریه، زمانی که موسوی و کروبی در پی فراخواندن مردم به تظاهراتی در همبستگی با اعترضات طرفداران دمکراسی در خاورمیانه، در بازداشت خانگی قرار گرفتند، قادر نبوده اند با بستگانشان ارتباط برقرار کنند. گزارش ها حاکیست دو رهبر و همسرانشان بزور به زندان حشمتیه در تهران برده شدند.
کروبی و موسوی، که هردو در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹ شرکت کردند، رهبران جنبش سبز تلقی می شوند. آنها از خواست مردم برای شفافیت، اصلاحات سیاسی، و آزادی که میلیون ها ایرانی را در سال ۲۰۰۹، در پی آنچه بسیاری انتخابات تقلبی می دیدند، به خیابان ها کشاند حمایت کردند. نیروهای امنیتی آن اعتراضات را با خشونت سرکوب کردند.
دولت ایران زندانی بودن کروبی، موسوی و همسرانشان را تکذیب می کند. اما درباره محل اقامتشان توضیحی نمی دهد، و می پذیرد که تمام خطوط ارتباطی و تماس با آنها قطع شده است. غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل ایران، قطع تماس ها را «نخستین گام» برای دو رهبر اوپوزیسیون نامید، و هشدار داد ممکن است با گام های بیشتر دنبال شود. ماه پیش، اعضای طرفدار دولت در مجلس شورای اسلامی خواهان اعدام آنها شدند.
رفتار با دو رهبر در داخل و خارج ایران محکوم شده است. افزون بر معترضین در خیابان ها، ایرانیان برجسته، از جمله آیت الله عظما یوسف صانعی و احمد منتظری، پسر ایت الله عظما منتظری، دستگیری موسوی و کروبی را محکوم کردند و خواهان آزادی آنها شدند.
جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، گفت آمریکا بازداشت رهبران اوپوزیسیون را «غیر قابل قبول» تلقی می کند، و خواست با آنها «بخوبی رفتار شود و آزاد گردند.»
هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا، در سخنان اخیر خود در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو، دولت ایران را به دلیل «سیاست های خشونت در خارج و ظلم در داخل» محکوم کرد. او گفت «محروم ساختن مردم ایران از شآن و والایی انسانی، تجاوزی است که ایجاب می کند تمام طرفداران آزادی و عدالت آنرا محکوم کنند.»


XS
SM
MD
LG