لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۶

آمریکا خشونت در لیبی را محکوم می کند


نا آرامی خشونت آمیز در لیبی همچنان رو به گسترش می رود. ارتش، که زیر رهبری دیکتاتوری معمر قذافی قرار دارد، معترضان را با توسل به خشونتی مرگبار سرکوب می کند.

به گفته شاهدان، هلیکوپترهای مسلح، تظاهرکنندگان را زیر آتش گرفته اند و هواپیماهای نظامی به حملاتی علیه مخالفان در طرابلس دست زده اند. محمد عبدالله، سخنگوی جبهه متحد برای رهایی لیبی گفت: نیروهای امنیتی ناحیه «فشلوم» پایتخت را محاصره کرده اند و هر کسی را که در خیابان ها حرکت کند، به گلوله می بندند.

در منطقه دیگری در لیبی، بندر بنغازی، دومین شهر بزرگ کشور، به دست تظاهر کنندگان افتاده است. به گفته سازمان دیده بان حقوق بشر، خشونت تاکنون نزدیک به ۳۰۰ کشته برجا گذاشته است.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا در یک بیانیه کتبی گفت: «جهان با نگرانی به وضعیت لیبی چشم دوخته است. ما به جامعه بین المللی می پیوندیم و خشونت در لیبی را به شدت محکوم می کنیم. برای کسانی که جانشان را از دست داده اند دعا می کنیم و همدردی خود را با عزیزانشان ابراز می داریم.»

بسیاری در داخل دولت قذافی وی را رها می کنند، از جمله علی اوجالی سفیر لیبی در واشنگتن که در گفت و گو با شبکه خبری ای بی سی اعلام کرد استعفا داده است. اوجالی گفت «طرابلس می سوزد و او دیگر نمی خواهد به یک «دیکتاتوری» خدمت کند. ابراهیم دباشی، قائم مقام سفیر لیبی در سازمان ملل متحد، نیز علیه رژیم قذافی سخن گفت و اظهار داشت «ما از جامعه بین المللی می خواهیم برای کمک به مردم لیبی و حفاظت از آنها در برابر نسل کشی که اینک با آن روبرو هستند، گام های لازم را بردارد.»

نا آرامی و شورشی که لیبی را فراگرفته علامتی است که نشان می دهد قذافی پس از چهار دهه در قدرت، حمایت قبایل اصلی و وفادارانش را از دست داده است و برای ماندن در قدرت روز به روز بیشتر به شکل های بی رحمانه سرکوب متوسل می شود. عمرعامر، عضو جنبش جوانان لیبی، یک گروه معترض که پیام هایش را از طریق فیس بوک منتشر می کند، گفت: «بزرگترین اشتباه قذافی این بود که رژیم خود را بر وحشت کامل بنا کرد.»

روشن است که مردم لیبی از زندگی در یک رژیم سرکوبگر خسته شده اند. وزیر امور خارجه آمریکا گفت: «دولت لیبی مسئولیت دارد به حقوق جهانی مردم، از جمله حق آزادی بیان و تجمع احترام بگذارد. اینک وقت آن است که این خونریزی غیر قابل قبول متوقف شود. ما برای رساندن این پیام به دولت لیبی، با دوستان و شریکان خود در سراسر جهان کار می کنیم.»

XS
SM
MD
LG