لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۶

ایران و اعتراضات در مصر


از زمانی که معترضین مصری با درخواست برکناری حسنی مبارک رییس جمهور دیرینه و اجرای اصلاحات سیاسی، به میدان تحریر در قاهره سرازیر شدند، رهبران رژیم ایران با تظاهر کنندگان ادعای همبستگی کرده اند. آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی آنچه را «خشم توفنده» آنها نامید ستود و خود را «برادر مذهبی» معترضین تصویر کرد. محمود احمدی نژاد رییس جمهوری خطاب به مردم مصر گفت: «این حق شما است که آزاد باشید ... و نوع دولت و حاکمانی را که می خواهید انتخاب کنید.»

با این حال، وقتی مهدی کروبی و میر حسین موسوی رهبران اپوزیسیون ایران برای برگزاری تجمعی در روز دوشنبه ۲۵ بهمن ماه جهت حمایت از معترضین در مصر درخواست مجوز کردند، دولت ایران به آنان هشدار داد که چنین نکنند. در حقیقت، دیری نگذشت که دولت، کروبی را تحت بازداشت خانگی قرار داد، دیگر شخصیت های اپوزیسیون را دستگیر کرد و روی برنامه های خبری بین المللی پارازیت انداخت.

تامی ویتور، سخنگوی شورای امنیت ملی در واشنگتن، گفت: حملات اخیر و تلاش برای بستن رسانه های بین المللی بر دو روئی رهبری ایران تاکید می گذارد. با وجود تمام حرف های توخالی درباره مصر، دولت ایران باید به مردم اجازه دهد از همان حق جهانی که مردم در قاهره از آن استفاده می کنند، برای تشکیل تجمع و برپایی تظاهرات مسالمت آمیز برخوردار شوند.

فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پیامی در توئیتر درباره همین مساله به اظهار نظر پرداخت. او نوشت: «در واکنش ایران به مصر نکته ای طنز آمیز وجود دارد. آنچه برای میدان تحریر خوب است، باید برای تهران نیز خوب باشد.»

اما، زمانی که صدها هزار نفر از مردم ایران در پی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در اعتراضی مسالمت آمیز به خیابان ها ریختند، مسلما چنین نبود. نیروهای امنیتی با گلوله و باتون آنان را بی رحمانه سرکوب کردند، ده ها تن را کشتند، هزاران نفر را به زندان انداختند، صدها نفر را به محاکمات نمایشی کشاندند و احکام سخت از جمله مجازات مرگ صادر کردند. با گزارش های تقریبا روزانه از دستگیری ها و زندان های طولانی برای فعالان جامعه مدنی و حقوق بشر و وکلایی که از آنان دفاع می کنند، سرکوب ادامه دارد.

پرزیدنت باراک اوباما گفته است یک سلسله «حقوق جهانی وجود دارد که تمام مردم، در مصر و در سراسر جهان، شایسته هستند از آنها برخوردار شوند»:

*** توانایی بیان فکر و نظر خود و این که در چگونگی اداره امور صدایی داشته باشید، اعتماد به حکومت قانون و اجرای مساوی عدالت، دولتی که شفاف باشد و از مردم سرقت نکند، آزادی زیستن آن گونه که انتخاب می کنید.»

هیچ اعلام همبستگی با آرمان های مردم مصر نمی تواند واقعیت آنچه را در ایران می گذرد پنهان کند: ادامه هجوم دولت ایران به حقوق اساسی و آزادی های مردم ایران.

XS
SM
MD
LG