لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۲

آزمون رهبران سیاسی سودان


ناظران می گویند شمار رای دهندگان در همه پرسی استقلال جنوب سودان از حد نصاب ۶۰ درصد عبور کرده و مردم جنوب سودان با این مشارکت یک گام به دموکراسی نزدیکتر شده اند. هرچند نتایج نهایی تا اوایل فوریه مشخص نخواهد شد، اما روند رای گیری نشان داده که رهبران سیاسی در شمال و جنوب سودان مسئولیت های خود را در قبال قرارداد صلح سال ۲۰۰۵ جدی گرفته و بر همین اساس امکان پیشرفت بیشتر در این منطقه بحران زده وجود دارد.

شمار رای دهندگان در جنوب بسیار بالا بود. حتی بسیاری از سودانی های مقیم خارج نیز در این رفراندوم شرکت کردند. بر اساس مقررات رای گیری برای آن که جنوب سودان به یک کشور مستقل تبدیل شود، اکثریت ۶۰ درصدی رای دهندگان ثبت نام کرده باید به این استقلال رای دهند. ناظران مستقل معتقدند بر اساس مشاهدات خود معیارهای بین المللی یک انتخابات آزاد و عادلانه در این همه پرسی رعایت شده است.

ایالات متحده امیدوار است، در حالی که دو طرف برای دستیابی به توافق هایی که روابط آینده شان را تعریف خواهد کرد به همکاری خود ادامه دهند. زیرا هنوز راهی طولانی در پیش است و مسایل حقوقی پس از همه پرسی باید تا ژوئیه ۲۰۱۱ حل و فصل شود. توافق در مورد آینده منطقه نفت خیز آبیه، تقسیم منابع، مشخص ساختن مرزها و تعیین معیار شهروندی از آن جمله است. آمریکا قول داده که در صورت پایبندی بخش شمالی و جنوبی به تعهدهای خود به مشارکت با آنان ادامه دهد.

XS
SM
MD
LG