لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۵۰

افزایش قدرت زنان و دختران


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا می گوید قدرت بخشیدن به زنان و دختران یک شالوده مهم سیاست خارجی ایالات متحده است، زیرا برابری زنان نه فقط یک مقوله اخلاقی، انسانی و عدل و انصاف، بلکه امنیتی نیز هست.

وقتی زنان اجازه یابند شاغل شوند و کار کنند، رشد اقتصادی را در همه بخش ها پیش می برند. اگر دختری به مدرسه برود، حتی برای یک سال، درآمدش افزایش پیدا می کند و احتمال این که فرزندانش باقی بمانند و سالمتر باشند بیشتر می شود. وقتی زنان حقوق برابر داشته باشند، ملت ها با ثبات تر و امن تر هستند. بنابراین، انقیاد زنان تهدیدی برای امنیت مشترک جهان است. به این دلیل است که آمریکا در تلاش است دیپلماسی و توسعه را، پا به پای دفاع ، پیش ببرد.

برای رسیدن به این هدف، وزارت امور خارجه آمریکا با دولت ها، سازمان های غیر دولتی، و نهادهای بازرگانی خصوصی مشارکت هایی به وجود می آورد تا وضعیت زنان در محل هایی که زندگی می کنند بهتر شود. آمریکا برای بهبود سلامت مادر و فرزند، اتحادیه ای با بریتانیا، استرالیا، و بنیاد بیل و ملینا گیتس تشکیل داده است. در جمهوری دموکراتیک کنگو، کشوری که در آن خشونت علیه زنان و خشونت جنسی فراوان است، آمریکا برنامه عدالت سیار را به اجرا گذاشته است تا زنان را در جمع آوری شواهد جرائمی که علیه آنها صورت می گیرد و ضبط و ارسال شهادت هایشان یاری دهد و به سپردن عاملان به دست عدالت کمک کند.

ارزش کمی که بسیاری از جوامع برای دختران قایل هستند، بسیاری از بدترین رفتارهایی را که آنها تحمل می کنند، ممکن می سازد. چه بسا دختری نخستین فردی است که از مدرسه رانده می شود، آخرین نفری است که تغذیه می شود و مراقبت های پزشکی دریافت می کند. هیلاری کلینتون گفت: «بنابراین، ما نیاز داریم خانواده ها و ملت ها را تشویق کنیم بر دختران ارج بگذارند و به آنها بیاموزند ارزش و قابلیت هایشان را بفهمند.» اگر جوامع در دختران سرمایه گذاری کنند، فقر کمتر، توسعه بیشتر و ثبات زیادتر خواهد بود. بیش از ۶۰۰ میلیون دختر فقط در جهان در حال توسعه زندگی می کنند. روشن است که خطرات بسیار بالا است.

به این دلیل است که آمریکا به پیشبرد وضعیت زنان در سراسر جهان پای بند است. هیلاری کلینتون گفت: ندر حقیقت هیچ محدودیتی برای آنچه ما می توانیم به اتفاق برای دختران و زنان انجام دهیم وجود ندارد.» هر دختری در جهان حق دارد از فرصت واقعیت بخشیدن به رویاها و آرمان هایش برخوردار شود.

XS
SM
MD
LG