لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۳

آزادی دو گروگان آمریکایی در ایران


سال ۲۰۱۰ سپری شد و همراه با آن امید آزادی دو جوان آمریکایی که بیش از ۵۰۰ روز است در ایران زندانی هستند بر باد رفت.

شین بوئر و جاش فتال، همراه با دوستشان سارا شورد، در ژوئیه ۲۰۰۹، زمانی که در شمال عراق، در نزدیکی مرز ایران در حال کوهنوردی بودند، بازداشت شدند.

ماموران امنیتی جوانان آمریکایی را به زندان بدنام اوین برده و از آن هنگام آنها به عبور غیر قانونی از مرز و جاسوسی متهم شده اند.

در ماه سپتامبر، سارا شورد، که در هر ۲۴ ساعت ۲۳ را در زندان انفرادی می گذرانده، بر اساس زمینه های انسانی، پس از سپردن یک وثیقه ۵۰۰ هزار دلاری آزاد شد.

جاش فتال و شین بوئر همچنان زندانی هستند و دولت ایران گفته است آنها در ماه فوریه محاکمه خواهند شد. ظرف یک و سال و نیم گذشته، این دو آمریکایی عملا هیچ دسترسی به وکیل و مشاور حقوقی نداشته اند، فقط چند بار اجازه یافتند با نمایندگان سفارت سویس ملاقات کنند و توانستند دیداری کوتاه با مادرشان داشته باشند. آنها از مقام های ایران درخواست کرده اند فرزندانشان را آزاد کنند.

پرزیدنت اوباما فتال و بوئر را «جوانانی ماجراجو، با فکر باز، که نماینده بهترین های آمریکا ... معلمان، هنرمندان، و طرفداران عدالت اجتماعی و محیط زیست هستند» توصیف کرده است. او گفت بازداشت آنها «ناعادلانه» است و خواست بی درنگ آزاد شوند.

پس از بیش از ۵۰۰ روز، زمان آن است که دولت ایران، به عنوان یک امضا کننده کنوانسیون های متعدد در مورد حقوق بشر، آنگونه که پرزیدنت اوباما خواسته است، در راستای اصول عدالت عمل کند و دو جوان آمریکایی را آزاد سازد.

XS
SM
MD
LG