لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۵

چشم انداز خط لوله گاز «تاپی»


روز ۱۵ دسامبر، مقامات ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند قرار دادی برای ساختن یک خط لوله جهت حمل گاز از ترکمنستان امضا کردند که به تامین نیازهای فزاینده انرژی سه شریک آن، و تثبیت بالقوه منطقه کمک خواهد کرد.
رابرت بلیک، مدیر کل وزارت خارجه آمریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی گفت: «این پروژه ای است که ما از دیر باز بطور اصولی از آن حمایت کرده ایم. به باور ما در کوشش برای وصل کردن ذخایر نفت و گاز ترکمنستان به بازار های بزرگ و رو به گسترش آسیای جنوبی، منطق استراتژیکی عمده ای وجود دارد.»
در حقیقت، خط لوله ترکمنستان- افغانستان- پاکستان- هند، یا «تاپی»، می تواند اهمیتی بسیار عظیم برای چهار کشور داشته باشد. در حالی که ترکمنستان به بازارهای جدید برای مصرف ذخایر عظم گاز طبیعی خود نیاز دارد، پاکستان و هند بشدت به منابع انرژی اضافی محتاج هستند. بعنوان پروژه مشترکی برای پاکستان و هند، می تواند بر اعتماد بین دو همسایه بیافزاید و خصومت را کاهش دهد؛ و می تواند مناسبات خوب بین هند و افغانستان را تقویت کند. در این میان، پروژه به بازسازی و توسعه افغانستان کمک خواهد کرد، در همین حال برای جوامع محلی افغانستان مشاغل با دستمزد های بالا، و منابع جدید برای نیرو و گرما فراهم خواهد آورد.
هنوز کارهای زیادی در پیش است، بویژه در تامین هزینه های اجرای پروژه و تعیین یک مسیر امن برای عبور خط لوله، که حدود ۱۷۰۰ کیلومتر طول خواهد داشت، از بخش هایی از افغانستان، از جمله قرارگاه های طالبان در هرات و قندهار، خواهد گذشت؛ در استان بلوچستان پاکستان ادامه خواهد یافت، و سرانجام به پنجاب، در هند خواهد رسید.
سوزان الیوت، قائم مقام مدیر کل وزارت خارجه آمریکا در امور آسیای جنوبی و میانه گفت: «مهم است بیاد داشته باشیم که خطوط لوله پروژه هایی دراز مدت با افق های دراز مدت هستند، و کوشش های بزرگی که جریان دارد، منافعی دراز مدت برای ترکمنستان و منطقه فراهم خواهد آورد. مسیر «تاپی» ممکن است بعنوان یک کوریدور تثبیت کننده خدمت کند، و کشورهای همسایه را در رشد اقتصادی و کامیابی و توانگری به یکدیگر ارتباط دهد. راه پیش رو برای این پروژه طولانی است، اما منافع حاصل از آن می تواند بسیار عظیم باشد.
سوزان الیوت گفت: «آمریکا، ترکمنستان و جامعه جهانی در یک افغانستان با ثبات و امن منافعی مشترک دارند، و طرح هایی مانند خط لوله گاز به توسعه افغانستان کمک می کند.»

XS
SM
MD
LG