لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۸

پای بندی آمریکا به تلاش برای مین زدائی در عراق


سه دهه جنگ، که به جنگ ایران- عراق بازمی گردد، عراق را از مین های زمینی و مهمات منفجر نشده پر کرده است. ایالات متحده آمریکا برای پاک کردن کشتزارها و دسترسی دوباره عراقی ها به زمین و تاسیسات زیر بنایی، با عراق و سازمان های غیر دولتی کار کرده است.

آمریکا از سال ۲۰۰۳ بیش از ۲۰۰ میلیون دلار در برنامه هایی برای جمع کردن مین های زمینی و مهمات منفجر نشده و از بین بردن تسلیحات و مهمات اضافی عراق سرمایه گذاری کرده است. این پول همچنین به مصرف آگاه ساختن جوامع از خطرات مین ها، فراهم آوردن اعضای مصنوعی بدن، آموزش بازماندگان مین و حتی تعلیم سگ های ردیاب رسیده است.

در سال ۲۰۱۰، دفتر جمع آوری و کاهش تسلیحات وزارت امور خارجه آمریکا، نزدیک به ۲۵ میلیون دلار به چنین برنامه ای اختصاص داد. از طریق این پول و کمک شریکان، مین ها و مهمات منفجر نشده از بیش از ۱۸ میلیون متر مربع در سراسر عراق پاک شد. این اقدام به توسعه اقصادی و کشاورزی در تمام کشور کمک کرد.

همچنین در سال ۲۰۱۰، وزارت امور خارجه نزدیک به ۳۵ هزار مرد، زن و کودک عراقی را در زمینه خطرات مین و مهمات منفجر نشده آموزش داد. یکی از چنین برنامه هایی از طریق یک سازمان غیر دولتی به نام «روحیه فوتبال» اجرا شد. از راه آموزش مربیان فوتبال که جوانان را در مورد خطرات بالقوه مین تعلیم دهند، تمام جوامع عراقی از این برنامه آگاه شدند.

وزارت امور خارجه آمریکا در این کار کمک های مالی برای شریکان متعدد فراهم آورده است، از گروه های غیر دولتی بین المللی تا گروه های عراقی، تا بنیادهای کوچک محلی آمریکایی و تیم گسترش برنامه مین زدائی سازمان ملل متحد. در تمام این کوششها، هدف نه فقط حفاظت از جوامع عراقی در برابر خطرات بالقوه، بلکه افزایش توانایی عراق برای راه انداختن مستقلانه چنین برنامه هایی است.

به گزارش سازمان ملل متحد، اعتقاد بر این است که در ۱۷۳۰ کیلومتر مربع زمین در عراق هنوز بالغ بر ۲۰ میلیون مین و میلیون ها قطعه دیگر مهمات منفجر نشده وجود دارد. تقریبا ۹۰ درصد این منطقه در زمین های کشاورزی قرار دارد، و پاک سازی را به عنوان یک ارجحیت امنیتی ضروری می سازد.

ایالات متحده آمریکا بزرگترین حامی مالی تلاش برای از بین بردن مهمات و مین های زمینی منفجر نشده است و همچنان به کمک به دسترسی بدون خطر عراقی ها به کشتزارها و دیگر تاسیسات زیر بنایی پای بند است.

XS
SM
MD
LG