لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۴

همکاری آمریکا و روسیه علیه قاچاق مواد مخدر


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا و دمیتری مدودف، رییس جمهوری روسیه، مصمم به آغازی تازه در مناسبات بین دو کشور، در ژوئیه سال ۲۰۰۹ کمیسیون دوجانبه ریاست جمهوری را به وجود آوردند. هدف این کمیسیون این است که هماهنگی بین واشنگنتن و مسکو را بهبود بخشد، هدف های دارای بالاترین ارجحیت را پیش ببرد و پروژه ها و اقدامات مشترکی را دنبال کند که ثبات استراتژیک، امنیت بین المللی، رفاه اقتصادی و توسعه مناسبات بین مردم آمریکا و روسیه را تقویت می کند.

هجده گروه کار کمیسیون به حوزه هایی که در آنها آمریکا و روسیه با چالش ها و منافع مشترکی روبرو هستند، می پردازند.

مبارزه با مواد مخدر، حوزه ای است که در آن کمیسیون به موفقیت بی سابقه ای دست یافته است. قاچاق مواد مخدر یک مشکل جدی در برابر دو کشور است. در دهه ۱۹۹۰، سندیکاهای مواد مخدر عمل در سطح جهانی را آغاز کردند، و بازارهای جدیدی در اروپای شرقی، روسیه، و دیگر جمهوری های اتحاد شوروی سابق یافتند. آنها فناوری پیشرفته و منابع مالی را به کار گرفتند و همکاری بین المللی در میان سازمان های پلیس و ضابط قانون را حتی مهم تر ساختند.

برای نبرد با این تهدید بزرگ، سازمان مبارزه با مواد مخدر در آمریکا، به شماری از آژانس های روسیه، مانند گمرک و سرویس فدرال کنترل مواد مخدر پیوسته است. آنها در همکاری با یکدیگر در جریان چندین عملیات گسترده، یک کانال قاچاق کوکائین از فلوریدا تا سنت پیترز بورگ را از هم پاشیدند و محموله های قرص های کودئین، کوکائین، سرنگ، آمپول و تدارکات دیگر را که از ولادی وستک برای توزیع در سراسر منطقه فلوریدا - لوئیزیانا قاچاق شده بود یافته و ضبط کردند.

همکاری دوجانبه آمریکا و روسیه همچنین به بهبود همکاری با دیگر شریکان بین المللی کمک کرده است. در ماه اکتبر، آمریکا و روسیه از تلاش های دولت افغانستان برای توقیف بیش از یک تن هروئین در کشور حمایت کردند.

سازمان مبارزه با مواد مخدر آمریکا و سرویس فدرال کنترل مواد مخدر روسیه، برای مختل ساختن قاچاق تریاک و دیگر مواد مخدر از افغانستان از طریق آسیای مرکزی، مشترکا با همتایان خود در منطقه کار می کنند. این آژانس ها، به ویژه، بر هدف گرفتن جنبه های مالی قاچاق مواد مخدر تمرکز دارند.

سازمان مبارزه با مواد مخدر آمریکا، برای تقسیم بهتر آگاهی هایش در اوائل سال ۲۰۱۰ میزبانی دو کارگاه را برای آژانس های روسیه بر عهده گرفت: یکی در مسکو، یکی در فلوریدا و لوئیزیانا. این نخستین بار بود که دو سازمان در فعالیت های آموزشی مشترک شرکت می کردند.

مدیر دفتر سیاست ملی کنترل مواد مخدر در کاخ سفید، گفت: «آنچه ما باید انجام دهیم نه تنها یافتن مواد مخدر در کشورهای منبع است، بلکه همچنین بستن راه این مواد در حالی است که قاچاقچیان سعی دارند آنها را از مرزهای ما بگذرانند. این یک مقوله جهانی است.»

و یک تهدید است، که باید از طریق همکاری نزدیک به آن پرداخته شود.

XS
SM
MD
LG