لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۱

دیدار پرزیدنت اوباما از افغانستان


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در اوایل دسامبر به پایگاه بگرام در افغانستان رفت و از سربازان آمریکایی بخاطر خدماتشان سپاسگزاری کرد. هوای نامساعد مانع از آن شد رییس جمهوری شخصا با حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان ملاقات کند، اما آنها تلفنی گفت و گو کردند و بر پای بندی خود به چارچوبی برای انتقال مسئولیت های امنیتی در افغانستان، که در سال ۲۰۱۱ آغاز می شود و در سال ۲۰۱۴ به پایان می رسد، و تعهد آمریکا به افغانستان ورای ۲۰۱۴ تاکید گذاشتند.
آقای اوباما سپس فرصت یافت در جمع حدود چهار هزار عضو نیروهای مسلح آمریکا در پایگاه هوایی بگرام سخن بگوید.
بن رودز، قائم مقام مشاور امنیت ملی برای ارتباطات استراتژیک، گفت: «دیدار پرزیدنت اوباما زمانی صورت می گیرد که کارهای عمده ای در اطراف افغانستان در جریان است.» در حوزه امنیت، او به موفقیت هایی در پاک کردن برخی از مناطقی که در کنترل طالبان بودند، هدف گیری رهبری طالبان، آموزش نیروهای امنیتی افغان، و کار برای افزایش توانایی افغانستان جهت حفظ دستاوردهای امنیتی، استناد کرد.
بن رودز گفت: «آنچه ما بر آن تمرکز داریم این است که مسلم سازیم دولت های ما در پشت سر هدف استراتژیک متحد هستند، یعنی متوقف ساختن حرکت طالبان، تقویت ظرفیت افغانستان، و اجرای انتقال که هم مسلم سازد هرگز پناهگاه امن برای تروریسم در افغانستان وجود نخواهد داشت ... و هم مردم افغانستان می توانند آینده خود را کنترل کنند.»
پرزیدنت اوباما آنرا خلاصه تر بیان کرد: «ما هرگز اجازه نخواهیم داد این کشور بعنوان پناهگاهی امن برای تروریست هایی که دوباره به آمریکا حمله خواهند کرد عمل کند. هرگز چنین اتفاقی نخواهد افتاد... این بخش از جهان مرکز یک کوشش جهانی است که در آن ما مصمیم هستیم القاعده و متحدان افراطی اش را شکست دهیم و از هم بپاشیم.»:
**** ما گفتیم که می خواهیم حرکت طالبان را متوقف کنیم، و این کاری است که انجام می دهیم. شما حمله خواهید کرد، از بودن در یک حالت دفاعی خسته هستید، رهبرانشان را هدف بگیرید، آنها را از قرارگاه هایشان بیرون برانید. امروز ما می توانیم بخود ببالیم که مناطق کمتری زیر کنترل طالبان قرار دارد و افغان های بیشتری فرصت دارند آینده امید بخش تری را بسازند.
پرزیدنت اوباما گفت: «ما یک سال پیش گفتیم که توانایی مردم افغانستان را تقویت خواهیم کرد، و این کاری است که انجام می دهیم. می خواهیم به هدف های خود در جلب افغان ها در ارتش، تعلیم نیروهای افغان، مشارکت با افغان هایی که می خواهند یک افغانستان نیرومند تر، با ثبات تر و کامیاب تر را بسازند، برسیم.»

XS
SM
MD
LG