لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۶

هیلاری کلینتون در قرقیزستان


هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، به تازگی به قرقیزستان رفت و تلاش های آن کشور را برای تَشکیل یک دولت دموکراتیک ستود. هدف از انتخابات پارلمانی ۱۰ اکتبر، که با موفقیت برگزار شد این بود که نخستین دموکراسی پارلمانی در آسیای مرکزی به وجود آید.

ایالات متحده در انتظار است با پارلمان و دولت جدید کار کند. اساسی است که دولت جدید و تمام شاخه های آن برای برخورد با چالش هایی که در برابر قرقیزستان قرار دارد با هم کار کنند. هیلاری کلینتون گفت «بسیاری می گویند دموکراسی پارلمانی نمی تواند درآسیای مرکزی کار کند. ما با این نظر موافق نیستیم و فکر می کنیم قرقیزستان خلاف آن را ثابت می کند."

وزیر امور خارجه آمریکا گفت در پی انتخاباتی موفقیت آمیز، به ویژه مهم است که یک دموکراسی استوار بر قانون اساسی، در قرقیزستان رشد کند و شکوفا شود، «زیرا هیچ شکل دیگری از دولت بهتر از آن نمی تواند با چالش های برآمده از گروه های گوناگون قومی و مذهبی مقابله کند. دموکراسی استوار بر قانون اساسی سکوئی به وجود می آورد که از آنجا مردم کار خود را با این فکر که حکومت قانون باید برخی از اصول را حفظ کند، آغاز کنند: اداره امور به شیوه ای که مردم دارای زمینه ها، سنت ها و عادت های گوناگون، بتوانند به بحث و گفت و گو بنشینند، و برای تشکیل ملتی که در آن تمام شهروندان حق داشته باشند از حقوق برابر برخوردار باشند، با هم کار کنند.»

ایالات متحده از مقامات قرقیزستان می خواهد مسلم سازد که محاکمه مسئولان خشونت قومی در تابستان، و مقامات دولت پیشین و اعضای نیروهای امنیتی، بر اساس روندی که قوانین کشور تضمین می کند، انجام گیرد.

پرزیدنت اوتونبایوا و هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا درباره منافع مشترک و قرقیزستان در یک منطقه با ثبات گفت و گو کردند. کلینتون یادآور شد که هر دو کشور، اگر به مردم افغانستان برای ساختن کشوری صلحجو، باثبات و رها از افراط گرایی و کسانی که آن را پیش می برند کمک کنند، امن تر خواهند بود. او از ملت قرقیزستان به دلیل میزبانی مرکز ترانزیتی ماناس و حمایت از تلاش های بین المللی برای برقراری ثبات در افغانستان و تامین امنیت منطقه ای، سپاسگزاری کرد.

مردم قرقیزستان تاکنون کارهای بسیاری انجام داده اند. ایالات متحده در انتظار است به کار با آنها و دولتشان ادامه دهد و خود را به آینده کشور پای بند می داند.

XS
SM
MD
LG