لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۱

بازگشت عمادالدین باقی به زندان


مقامات امنیتی ایران عمادالدین باقی، روزنامه نگار و مدافع برجسته حقوق بشر را دوباره به زندان اوین احضار کرده اند - عملا در سالگرد رویدادهایی در ۱۲ سال پیش که برای نخستین بار موجب شد او به کانون توجه دولت ایران تبدیل شود.

آقای باقی به قید وثیقه، در حالی که از حکم محکومیت در ژوئیه سال ۲۰۱۰ به اتهامات امنیتی استیناف خواست، آزاد بود. پیشنهادهای او برای کمک های قانونی و مالی به خانواده های بازداشت شدگان سیاسی و ظاهر شدن در بی بی سی همراه با آیت الله عظما حسینعلی منتظری، در جریان محاکمه جرم تلقی شد.

عمادالدین باقی، که بارها دستگیر شده، درست پیش از دوازدهمین سالگرد یک سلسله قتل های دهشتناک نویسندگان و روشنفکران ایران، معروف به «قتل های زنجیره ای»، در سال ۱۹۹۸ به زندان احضار شد. در سال ۱۹۹۹، آقای باقی یک سلسله مقالات تحقیقی درباره قتل هایی که مقامات ایران را به آنها ارتباط می داد، نوشت. در سال ۲۰۰۰، به جرم «به خطر انداختن امنیت ملی» به دو سال زندان محکوم شد. عمادالدین باقی، مدافع حقوق بشر و طرفدار استقرار حکومت قانون، در سال ۲۰۰۳ و یکبار دیگر در سال ۲۰۰۷، به جرائم به اصطلاح مشابه، محکوم شد. همسر آقای باقی به خبرنگاران گفت که او به دلیل شرایط سخت زندان از مشکلات جدی سلامت رنج می برد.

کمیته حفاظت از روزنامه نگاران از بازگشت عماد الدین باقی به زندان و رفتار بی رحمانه دولت ایران با او و دیگر روزنامه نگاران زندانی، به دلیل استفاده از حق اساسی خود برای بیان آزادانه نظریات و باورهای سیاسی صلحجویانه، ابراز نگرانی کرده است.

این کمیته به ویژه وخیم شدن سلامت مهدی محمودیان روزنامه نگار و بلاگر بازداشت شده، محمد صدیق کبودوند، روزنامه نگار و فعال حقوق بشر، و عیسی سحرخیز، روزنامه نگار و بنیانگذار انجمن روزنامه نگاران ایران، که از شکنجه در زندان شکایت کرده، را متذکر می شود.

در ماه سپتامبر، هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا گفت «خراب شدن مداوم شرایط حقوق بشر در ایران، آمریکا را متعهد ساخته است بارها و بارها سخن بگوید.»

آن گونه که کمیته حفاظت از روزنامه نگاران یادآور می شود، این وضع ادامه دارد. ایالات متحده آمریکا بار دیگر از دولت ایران می خواهد به نقض حقوق انسانی شهروندان خود پایان دهد و تمام زندانیان سیاسی را آزاد کند.

XS
SM
MD
LG