لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۵

راهکارهای آمریکا برای امنیت خلیج فارس


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در کنفرانس امنیتی در بحرین، اصول مهم امنیت کشورهای جنوب خلیج فارس را ترسیم کرده است.

بر اساس گزارش ها وزیر امورخارجه آمریکا از عراق به عنوان نمونه ای که می خواهد به یک کشور کاملا مستقل، با ثبات و متکی به خود تبدیل شود، نام برده است. وی تصریح کرده ماه پیش، رهبران عراق با تشکیل یک دولت فراگیر که ناشی از انتخاب مردم است، موافقت کردند. ایالات متحده نیز کاملا به این تصمیم به عنوان اعضای جامعه بین المللی، پایبند است.

اما دومین اصل، مشارکت امنیتی است. هیلاری کلینتون در این باره گفته است «کشورهای عرب و حاشیه خلیج فارس در زمره وفادارترین شرکای آمریکا در مبارزه علیه شبکه های افراط گرایان در افغانستان محسوب می شوند.»

بحرین، امارات متحده عربی، و مصر از کمک های غیر نظامی و انسانی در حوزه هایی نظیر آموزش پلیس تا آموزش و بهداشت زنان فراهم مشارکت کرده اند.

به عقیده خانم کلینتون آزادی کشتیرانی یک اصل مهم دیگر است. کشورهای خلیج فارس باید قادر باشند نفت و کالاهای دیگر را در آزادی و امنیت، از راه زمین و دریا، به سراسر منطقه و جهان ارسال کنند. وی حتی از این ایران هم خواسته است تا در اجرای این برنامه نقشی ایفا کند. زیرا این مشارکت با توجه به وقوع دزدی دریایی در آب های نزدیک شاخ آفریقا از اهمیت ویژه ای برخوردار است. چندین کشور در منطقه تلاش برای حل این مشکل را آغاز کرده اند. اما به تلاش بیشتری نیاز است. زیرا برای بهبود امنیت دریایی و هدف گرفتن شبکه های مالی دزدان دریایی و مجازات آنان و ایجاد شرایط مطلوب به اختصاص منابع بیشتری نیاز وجود دارد.

آمریکا انتظار دارد برای به وجود آوردن یک جهان امن با همه دوستان خود در منطقه همکاری کند.

XS
SM
MD
LG