لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۶

ادامه نیاز به تحریم شورشیان کنگو


جمهوری دمکراتیک کنگو، که از منابع طبیعی سرشار است، از نظر خشونت نیز غنی است. مساحت آن از اروپای غربی یا آسیای جنوب شرقی بیشتر است، و اداره و حفظ امنیت کشور را با چالش هایی بزرگ روبرو می کند. بی ثباتی در بخش های شرقی و شمال شرقی کنگو همه جا گیر است. در آنجا گروه های مسلح به عمیات نظامی علیه یکدیگر دست می زنند، در همین حال اقدامات بی رحمانه ای را علیه شهروندان مرتکب می شوند. برخی از سربازان لجام گسیخته دولتی نیز به ناامنی منطقه کمک می کنند.
از زمان پایان جنگ دوم کنگو در سال ۲۰۰۳، سازمان ملل متحد چندین برنامه برای مهار خشونت به اجرا گذاشته است. فروش اسلحه به گروه ها و میلیشاهای مسلح در کشور را ممنوع ساخته و تحریم هایی علیه افراد مرتبط با مناقشه وضع کرده است. آنها با حفاری های غیر قانونی معادن و فروش منابع طبیعی منطقه، از گروه های مسلح پشتیبانی کرده اند. کسانی که در فهرست تحریم ها گنجانده شده اند، هدف ممنوعیت بین المللی مسافرت و مسدودن شدن دارایی قرار دارند.
با توجه به ادامه آشوب در جمهوری دمکراتیک کنگو، شورای امنیت سازمان ملل متحد اخیرا تحریم های هدفمند و تحریم تسلیحاتی را تجدید کرد. این اقدام، که آمریکا کاملا از آن پشتیبانی می کند، می تواند با رسوا ساختن و به انزوا کشاندن کسانی که گروه های شورشی مسلح را هدایت می کنند یا مرتکب قساوت می شوند، نقش مهمی در برقراری ثبات در کشور بازی کند.
اما سازمان ملل متحد در همین جا متوقف نشد. از به اصطلاح رهنمودهای «گفت و شنود دوگانه» حمایت کرد. این رهنمود ها ایجاب می کند شرکت ها سابقه مواد معدنی را که از کنگو وارد می کنند، روند بهره برداری یا دیگر شیوه های استفاده از آنها را وارسی کنند. کنگره آمریکا در تابستان سال جاری عمل مشابهی انجام داد که ایجاب می کند برخی شرکت ها کوشش هایی را که در این زمینه بکار می برند، به مقامات فدرال گزارش دهند. پای بندی به این رهنمودها می تواند تجارت غیر قانونی موادی را، که سالها به خشونت در جمهوری دمکراتیک کنگو دامن زده است، به شدت محدود کند.
ایالات متحده آمریکا به حمایت از تحریم های هدفمند علیه کسانی که رفتارشان صلح و ثبات در این بخش مهم از جهان را متزلزل می سازد ادامه خواهد داد. همچنین برای برطرف ساختن موانع زیادی که باقی است، در مشارکت با دولت جمهوری کنگو و جامعه بین المللی، گام های لازم را برخواهد داشت.

XS
SM
MD
LG