لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۴

سرکوب آزادی های مذهبی در ایران


گزارش سالانه وزارت امور خارجه آمریکا درباره آزادی مذهبی در جهان، ایران را بار دیگر یکی از بدترین ناقضان آن معرفی می کند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا توضیح داد که چرا ایالات متحده چنین گزارشی را منتشر می کند:

**** «آمریکا به آزادی مذهبی توجه دارد. ما برای اجرای آن به سختی تلاش کرده ایم. ما می خواهیم مردم در سراسر جهان از این آزادی برخوردار باشند و می خواهیم از مردان و زنان شجاعی که بر انجام باورهای مذهبی خود در برابر خصومت و خشونت پافشاری می کنند، حمایت کنیم.»

در ایران، این خصومت و خشونت عمیق است و اعضای اقلیت های مذهبی، به ویژه بهائیان، هدف آن هستند. از ژانویه سال ۲۰۱۰، پنجاه بهایی خودسرانه بازداشت شده اند و ده ها نفر زندانی هستند. دانشجویان بهایی از تحصیل در دانشگاه محروم هستند. گزارش می رسد به گورستان های بهاییان بی احترامی شده است، هفت رهبر جامعه بهایی ایران به اتهام ارتکاب جرائم امنیتی، هر کدام به ۱۰ سال زندان محکوم شده اند.

دولت فعالیت های مسیحیان ایران را نیز کنترل می کند. کلیساها بسته شده اند و کسانی که به مسیحیت گرویده اند دستگیر می شوند. کلیمیان ایران از کمپین ضد یهودی خصمانه ای که محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری به راه انداخته است رنج می برند. او گستره و وجود هالوکاست را زیر سئوال کشیده و خواهان نابودی اسراییل شده است.

مسلمانان صوفی روز به روز بیشتر سرکوب می شوند و هدف بازداشت های خودسرانه و مصادره اموال قرار می گیرند.

ایران اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاق بین المللی حقوق و آزادی های مدنی را تصویب کرده است. آمریکا از رهبران ایران می خواهد به تعهدات بین المللی خود پای بند بمانند و اجازه دهند مردم ایران بر اساس باورهایشان، بدون مداخله و آزارهای دولتی، زندگی و عبادت کنند.

XS
SM
MD
LG