لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۷

پاسخ منفی سازمان ملل متحد به ایران


سازمان ملل متحد به تازگی از دو جراحتی که آسیبی جدی به حیثیت و کارآیی آن وارد می آورد، پرهیز کرد. هر دو این موارد، جمهوری اسلامی ایران را در بر می گیرند.

نخستین، زمانی اتفاق افتاد که یونسکو - آژانس علمی و آموزشی سازمان ملل متحد – از حمایت از مراسمی که قرار بود در تهران به مناسبت روز جهانی فلسفه برگزار شود صرفنظر کرد. این روز در سال ۲۰۰۵ برای پیشبرد فرهنگ بین المللی تحقیقات و بحث فلسفی مقرر شد.

رامین جهانبگلو، فیلسوف کانادایی ایرانی تبار، و دانشگاهیان دیگر در سراسر جهان این مراسم را که در شهری که به گفته آقای جهانبگلو، «هیچ بحث با تفکر انتقادی در آن ممکن نیست»، تحریم کردند. بسیاری از ناظران با نامناسب بودن محلی که در آن روشنفکران، دانشجویان، و روزنامه نگاران به دلیل بیان باورهایشان در زندان ها عذاب می کشند، و دولت به تازگی بر برنامه های علوم انسانی در دانشگاه های ایران محدودیت هایی برقرار ساخته، موافق بودند.

آمریکا از تصمیم یونسکو استقبال کرد و از تمام شرکت کنندگانی که «روز جهانی فلسفه» را گرامی می دارند، خواست به «فیلسوفان، آموزگاران، و دیگر اندیشمندانی که هر روز از حق آزادی بیان استفاده می کنند و مدافع آن هستند، حتی در کشورهایی که دولت های آنها سعی دارند از چنین رویدادهایی برای مقاصد سیاسی، در حالی که افکار و عقاید مردم خود را سرکوب می کنند بهره برداری کنند، احترام بگذارند.»

سازمان ملل متحد دومین ضربه بر اعتبار و ارزش خود را به عنوان قهرمان حقوق بشر زمانی از سر باز کرد که ایران در تلاش برای پیوستن به هیات اجرایی یک آژانس جدید سازمان ملل متحد، که پیشبرد برابری جنسیت و قدرت بخشیدن به زنان ماموریت آن است، ناکام ماند. عقیده اشغال چنین پستی از سوی دولتی که ده ها فعال طرفدار حقوق زنان را به دلیل تلاش برای تغییر صلحجویانه قوانین تبعیض آمیز بر اساس جنسیت به زندان انداخته است، و به تازگی زنی را به سنگسار محکوم کرده است، نگرانی بین المللی را موجب شد. وقتی کشورهای عضو شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد صلاحیت ۱۱ کشور متقاضی اشغال ۱۰ کرسی را که به آسیا اختصاص یافته بود به رای گذاشتند، ایران کمترین تعداد رای ها را کسب کرد.

سوزان رایس، نماینده دائمی آمریکا در سازمان ملل متحد، از این تصمیم استقبال کرد و گفت: «ما نگرانی خود را که پیوستن ایران به هیات مدیره آژانس زنان سازمان ملل متحد آغاز نامبارکی برای آن خواهد بود، آشکارا ابراز کرده ایم، و فکر می کنیم نتیجه بسیار خوب بود.»

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا یادآور شده است که سازمان ملل متحد «بر این باور بنا شد که ملت های جهان می توانند مشکلاتشان را به اتفاق حل کنند.» تصمیماتی که سازمان ملل متحد در این ماه گرفت، به زنده نگاهداشتن این باور کمک می کند، و همچنین سازمان ملل متحد را یاری می دهد که آنچه را به گفته پرزیدنت اوباما باید «نقشی چاره ناپذیر و مسلم در پیشبرد حقوق بشر» باشد، ایفا کند.

XS
SM
MD
LG