لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۴

افزایش سرکوب در ایران


وضع حقوق بشر در ایران همچنان رو به خرابی می رود، و بر شمار فعالان، سازمان های غیر دولتی و رهبران جهان که از ایران می خواهند به آزادی های اساسی شهروندان خود احترام بگذارد، افزوده می شود.
شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل، وکیل دعاوی، و فعال طرفدار حقوق بشر، اخیرا به خبرگزاری آسوشیتد پرس گفت دولت ایران «هر روز خشن تر می شود.» عبادی در یک کنفرانس خبری در سازمان مل متحد، از وضع دشوار عبدالرضا تاجیک، روزنامه نگار زندانی، که از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در خرداد ۱۳۸۸ سه بار زندانی شده است، سخن گفت.
در جریان جدید ترین بازداشت، ماموران زندان تاجیک را لخت کردند و او را برهنه تحت بازجویی قرار دادند. وقتی تاجیک اعتراض کرد، زندانبانان او را به زیر ضربات مشت و لگد گرفتند، و در یک سلول انفرادی زندانی شد. وقتی خواهر تاجیک کتبا شکایت کرد، زیر نظر دولت قرار گرفت.
شیرین عبادی همچنین به مورد نسرین ستوده وکیل برجسته حقوق بشر استناد کرد، که در اعتراض به نبود روند مناسب دادرسی و شرایط وحشتناکی که از زمان دستگیری در ماه سپتامبر با آنها روبرو بوده است، روزها دست به اعتصاب غذای «خشک» زد. ستوده به «اقدام علیه امنیت ملی» و به اصطلاح «جرائم» دیگر متهم شده است. خانم عبادی و کمپین بین المللی برای حقوق بشر در ایران، از کمیسیون عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد درخواست کرده اند از سوی خانم ستوده و دیگر وکلا و مدافعان حقوق بشر، که با آزار دولت ایران روبرو هستند، مداخله کند .
باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا می گوید احترام به حقوق بشر نباید در مرز هیچ کشوری متوقف شود:
**** آرمان هایی وجود دارد که انسان ها در آنها شریک هستند - آزادی این که بدانید رهبرتان به شما پاسخگو است؛ فرصت تحصیل و توانایی کار کردن شرافتمندانه؛ آزادی انجام شعایر مذهبی خود بدون ترس یا تلافی. این ها ارزش های جهانی هستند که باید در هر کجا رعایت شوند.
آقای اوباما می گوید این وظیفه ملت های آزاد است که از آزادی دیگران دفاع کنند. آمریکا در درخواست پیاپی آزادی فوری تمام زندانیان سیاسی در ایران به جامعه بین المللی پیوسته است، و همچنان از دولت ایران می خواهد به حقوق جهانی و آزادی های شهروندان خود احترام بگذارد.

XS
SM
MD
LG