لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۰

کمبودهای انتخابات پارلمانی آذربایجان


آمریکا از ارزیابی مقدماتی سازمان امنیت و همکاری در اروپا که برگزاری انتخابات در جمهوری آذربایجان در ۷ نوامبر، برای نشان دادن پیشرفت معقول در توسعه دمکراتیک در کشور کافی نبود، کاملا پشتیبانی می کند.

به نظر می رسد حزب حاکم اکثریت کرسی های پارلمان را تصاحب کرده، و کاندیداهای مستقل وفادار به رهبری آذربایجان نیز عملا بقیه کرسی ها را به دست آورده اند.

به گزارش وزارت امور خارجه آمریکا، انتخابات آرام برگزار شد و تمام احزاب مخالف و نیز ناظرانی از گروه های داخلی و جامعه بین المللی را شامل می شد. افزون بر این، در ثبت نام مرکزی و گنجاندن شمار بی سابقه ای از ناظران داخلی، و نیز افزایش درصد کاندیداهای زن ، بهبودهایی مشاهده شد.

اما در جریان روند پیش از رای گیری و روز انتخابات، مشکلاتی جدی دیده شد. فضای پیش از انتخابات با نبود پوشش متوازن کاندیداها در رسانه ها، ادامه محدودیت بر آزادی های اساسی گردهمایی و ابراز عقیده، و روند ناقص ثبت کاندیداها، همراه بود که روی هم رفته موجب شد حوزه عمل برای آنها یک دست و مساوی نباشد. در روز انتخابات، ناظران سفارت آمریکا در باکو و همتایان آنها از سازمان امنیت و همکاری برای اروپا به تخلفات جدی در روش های رای گیری ، از جمله پر کردن صندوق ها، پی بردند.

XS
SM
MD
LG