لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۴

جندالله یک گروه تروریستی اعلام می شود


جندالله یک گروه تروریستی اعلام می شود
جندالله یک گروه تروریستی اعلام می شود

آمریکا گروه ستیزه گر سنی جندالله را، یک سازمان تروریستی خارجی تعیین کرده است. این گروه مسئول یک سلسله اقدامات تروریستی علیه مقامات دولت و شهروندان ایران شناخته می شود، و در استان سیستان و بلوچستان عمل می کند. در آنجا اقلیت بلوچ ایران هدف تبعیض سیاسی و اقتصادی دولت بوده است.
جندالله از زمان ایجاد در سال ۲۰۰۳، با استفاده از انواع متدها، از جمله بمب گذاری های انتحاری و اتومبیلی، شبیخون، آدم ربایی، اعدام و ترورهای هدفمند، به حملات پر سروصدایی دست زده است. افزون بر مقامات ایرانی، جند الله صدها شهروند، شامل رهبران مذهبی و عشایری را مجروح کرده یا کشته است.
جند الله در یکی از جدیدترین حملات خود در ژوئیه ۲۰۱۰ به مسجد بزرگ زاهدان حمله کرد، حدود ۳۰ تن جانسپردند و صدها نفر زخمی شدند. ایالات متحده آمریکا آن حمله را به شدت محکوم کرد. پرزیدنت باراک اوباما و هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه خواستند عاملان حمله دهشتناک مجازات شوند.
فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت:
**** ما جند الله را فقط به این دلیل یک سازمان تروریستی تعیین کردیم که بر اساس قوانین آمریکا معیار لازم برای چنین گزینشی را دارا بود. در تروریسم دست داشته است. تهدیدی برای آمریکا و منافع ما در یک منطقه مهم جهان است.
این گزینش، دارایی هایی را که جندالله ممکن است در آمریکا داشته باشد مسدود می کند، و حمایت مادی از آنرا ممنوع می سازد. آمریکا کشورهای دیگر را ترغیب کرده است قدم مشابهی بردارند، و به کار با جامعه بین المللی برای متوقف ساختن حمایت از تمام گروه های تروریستی، بمنظور جلوگیری از خشونت علیه شهروندان بی گناه، ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG