لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۱

کلینتون از مناسبات آمریکا با شرق آسیا می گوید


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا گفت گسترش تعامل و نفوذ آمریکا در منطقه آسیا- اقیانوسیه از نخستین روز ارجحیت بالایی برای دولت اوباما بوده است. او گفت: «ما می دانیم که بسیاری از تاریخ قرن بیست و یکم در آسیا نوشته خواهد شد.»
**** این منطقه دگرگون کننده ترین رشد اقتصادی در کره زمین را خواهد دید. اکثر شهرهای آن به مراکز جهانی بازرگانی و فرهنگ تبدیل خواهند شد. و در حالی که اکثر مردم سراسر منطقه به آموزش و فرصت دسترسی پیدا می کنند، ما ظهور نسل بعدی رهبران منطقه ای و جهانی را در بازرگانی و علوم، فناوری، سیاست و هنر شاهد خواهیم بود.
وزیر امور خارجه آمریکا گفت:«راه حل ها برای مشکلات فوری جهانی، مانند تغییر اب و هوا، بر اساس آنچه در آسیا اتفاق می افتد موفق خواهد شد یا شکست خواهد خورد. این آینده ای است که امروز شکل می گیرد ... و آینده ای است که در آن آمریکا باید نقش رهبری کننده ای داشته باشد.»
هیلاری کلینتون گفت بیشتر توسعه سریع آسیا مدیون کار رهبران و شهروندان آن است. اما از سهم و کمک های شهروندان آمریکا نیز مایه می گیرد: از نیروهای مسلح که از منطقه حفاظت کردند، تا دیپلمات هایی که به مناقشه ها فیصله دادند؛ بازرگانان و صاحبان شرکت هایی که در بازارهای جدید سرمایه گذاری کردند و مشارکت های دو سوی اقیانوس کبیر را شکل دادند؛ و امدادگرانی که کشورها را برای باز سازی در پی بلایا یاری دادند؛ شهروندان آمریکا قدرتمندانه به پیشرفت منطقه کمک کرده اند.
هیلاری کلینتون گفت:«اگر درباره مسائل امنیتی، سیاسی و اقتصادی برآمده از آنها بحث شود، و اگر منافع ما را در بر گیرد، آنگاه ما در جستجوی محلی برای نشستن در پشت میز برخواهیم آمد. «به این دلیل است که طی ۲۱ ماه گذشته، آمریکا گام های متعددی برای تقویت ابزارهای اصلی تعامل در آسیا برداشته است: اتحادیه های منطقه ای، مشارکت های رو به گسترش، و تعامل با نهادهای منطقه ای. از طریق آنها، ایالات متحده برای شکل گرفتن اقتصاد آینده آسیا و اقیانوسیه کار می کند، امنیت منطقه ای را برقرار می سازد، و از نهادهای دمکراتیک نیرومند تر و گسترش ارزش های انسانی جهانی حمایت می کند.
هیلاری کلینتون گفت: «من به آینده آسیا خوشبین و مطمئن هستم. نسبت به آینده آمریکا نیزچنین می اندیشم. و به آنچه تمام این کشورها می توانند با رهبری آمریکا در سال های آینده انجام دهند، خوشبین هستم و یقین دارم.»

XS
SM
MD
LG