لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۲

تهدید سکینه آشتیانی


پس از انتشار گزارش های اخیر که رژیم ایران قرار است سکینه محمدی آشتیانی را اعدام کند، بسیاری بار دیگر به بیان خشم و هراس خود پرداخته اند. او به اتهام داشتن روابط نامشروع به سنگسار محکوم شده بود، اما اجرای این حکم در پی خشم بین المللی متوقف شد.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا گفت سنگسار عملی «وحشیانه» است و اعدام آشتیانی به ایران در چشم جهانیان صدمه می زند. مورین هارپر، بانوی اول کانادا، مورد سکینه را «اهانتی به اخلاق و والائی انسان» نامید.

برنار کوشنر، وزیر امور خارجه فرانسه در بیانیه ای گفت او تلفنی با منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران تماس گرفت و ناراحتی خود را از امکان اعدام آشتیانی ابراز داشت. آقای متکی ادعا کرد گزارش ها واقعیت ندارند، و مقامات قضایی هنوز حکم نهایی را صادر نکرده اند.

ماجرای خانم آشیانی نه فقط از نظر وحشیانه بودن حکم سنگسار، بلکه نادیده گرفتن آشکار حکومت قانون از سوی مقامات ایران، چشمگیر بوده است. سکینه آشتیانی به زبان فارسی سخن نمی گوید و از همان آغاز اقداماتی را که علیه وی انجام می گرفت نمی فهمید. او پس از محکومیت به زنا در سال ۲۰۰۶، ۹۹ ضربه شلاق را در برابر پسر نوجوانش تحمل کرد، سپس پرونده اش دوباره به جریان افتاد و به قتل متهم شد. به دنبال آن، خانم آشتیانی اعترافاتش را پس گرفت، زیرا زیر فشار گرفته شده بود، وکیل اصلی او پس از آن که به فرزندان آشتیانی کمک کرد توجه بین المللی را به ماجرا جلب کنند، ناچار شد از ایران فرار کند. پسر و وکیل فعلی آشتیانی به تازگی دستگیر شده اند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا نگرانی عمیق خود را از گزارش هایی که حاکی است مقامات قضایی ایران ممکن است برنامه های اعدام آشتیانی را نهایی کنند، ابراز داشت. او در بیانیه ای نوشت «رهبران ایران بار دیگر نتوانسته اند از حقوق اساسی شهروندان خود، به ویژه زنان ، حفاظت کنند.»

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید برنامه دولت ایران برای اجرای حکم اعدام خانم آشتیانی را به شدت محکوم کرد. او نبود شفافیت در روند قانونی در پرونده خانم آشتیانی و اقدامات بعدی علیه وکیل و خانواده او را «غیر قابل قبول» دانست. آقای گیبز در بیانیه ای گفت: وضعیت خانم آشتیانی «بی اعتنایی اساسی دولت ایران به حقوق بشر، از جمله حقوق زنان را نشان می دهد.» رابرت گیبز گفت «ما از دولت ایران می خواهیم اعدام سکینه آشتیانی را متوقف کند و او را از رفتار قانونی و عادلانه ای که شایسته آن است برخوردار سازد.»

XS
SM
MD
LG