لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۳۴

آمریکا از حاکمیت لبنان پشتیبانی می کند


بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد گزارش سالیانه سازمان ملل متحد درباره قطعنامه ۱۵۵۹ را منتشر کرده است. این قطعنامه که در سال ۲۰۰۴ تصویب شد، بر تقویت حاکمیت، تمامیت ارضی، و استقلال سیاسی لبنان تاکید دارد.
از جمله مسائل دیگر، بان کی مون نگرانی خود را از ادامه تهدید حاکمیت و امنیت لبنان به دلیل حضور حزب الله و دیگر شبه نظامیان مسلح در لبنان ابراز داشت. قطعنامه ۱۵۵۹ می خواست تمام شبه نظامیان لبنانی و غیر لبنانی خلع سلاح و منحل شوند. با این حال، دبیرکل سازمان ملل متحد در گزارش خود یادآور شد چندین گروه در سراسر طیف سیاسی لبنان به تملک اسلحه خارج از کنترل دولت ادامه می دهند، و شاخه مسلح حزب الله «همچنان مهمترین و مسلح ترین گروه میلیشایی در کشور است»، و «ممکن است از توانایی های نیروهای مسلح لبنان فراتر برود.»
سوزان رایس، نماینده دائمی آمریکا در سازمان ملل متحد، از گزارش دبیرکل استقبال کرد و گفت حزب الله، و حامیان آن ایران و سوریه، در اقداماتی که ثبات لبنان و منطقه را برهم می زند درگیر هستند. رایس گفت «سوریه، به ویژه، بی اعتنایی آشکار خود را به حاکمیت، تمامیت ارضی، وحدت و استقلال سیاسی لبنان، زیر اقتدار مطلق و انحصاری دولت لبنان، نشان داده است.»
رایس، بعنوان نمونه، به اقدام سوریه در صدور احکام دستگیری ۳۳ مقام ارشد لبنانی و اتباع خارجی به دلیل شهادت در یک دادگاه سازمان ملل متجد که درباره ترور رفیق حریری نخست وزیر سابق لبنان در سال ۲۰۰۵ تحقیق می کند، اشاره کرد، و گفت سوریه با صدور چنین احکامی، مستقیما حاکمیت لبنان را تضعیف می کند.
سوزان رایس گفت سوریه همچنین به تحویل تسلیحات پیشرفته به میلیشاهای لبنانی، بخصوص حزب الله، ادامه می دهد، و افزود «حزب الله مهمترین و مسلح ترین گروه شبه نظامی در لبنان است. و اگر کمک سوریه و ارسال سلاح های سوری و ایرانی، که قطعنامه ۱۷۴۷ شورای امنیت را نقض می کند، نمی بود، نمی توانست چنین موقعیتی پیدا کند.»
سوزان رایس گفت «ایالات متحده آمریکا تمام دوستان و همسایگان لبنان را ترغیب می کند حسن نیت نشان دهند و نقش سازنده ای در حمایت از دولت لبنان بازی کنند. ما همچنان به یک لبنان حاکم، با ثبات و مستقل، با نهادهای لبنانی نیرومند پای بند هستیم. این تنها راهی است که می تواند بهترین منافع مردم لبنان و، بطور کلی، منطقه را تامین کند.»

XS
SM
MD
LG