لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۳

مشکلات اقتصادی ایران


در ایران، سرکوب ناراضیان سیاسی ادامه دارد. اینک دولت تهدید می کند هر نا آرامی مدنی را که ممکن است به دلیل شرایط اقتصادی ناهنجار کشور روی دهد درهم خواهد شکست. در حقیقت، مقامات ایران واژه «فتنه اقتصادی» را برای تعریف بیان نارضایی از سیاست های اقتصادی دولت یا شرایط برآمده از آنها، ابداع کرده اند.

این شرایط ترس آور است. بر اساس برخی تخمین های رسمی ایران، نرخ بیکاری ۱۴ درصد است، مجلس شورای اسلامی ادعا کرده است که به ۲۲ درصد بالغ می شود. استوارت له وی، معاون وزارت خزانه داری آمریکا برای تروریسم و اطلاعات مالی، به تازگی یادآور شد که بیکاری بالا چالش ویژه ای برای رهبری ایران است، زیرا سه چهارم بیکاران، افراد زیر ۳۰ سال هستند.

تورم نیز مشکلی است، بسیاری از ناظران می گویند از ۹ درصد تخمین رسمی دولت، به مراتب بیشتر است، و انتظار می رود به زودی، در حالی که دولت یارانه های کالاهای اساسی، از جمله غذا و انرژی، را قطع می کند، بالاتر برود.

سیستم بانکی ایران نیز با مشکلاتی دست به گریبان است. گرفتن اعتبار برای شرکت های بازرگانی دشوار است، در همین حال افراد و سازمان هایی که ارتباط های سیاسی دارند، با مصونیت از بازپرداخت وام ها خودداری می کنند.

صنعت نفت و گاز ایران، که استوارت له وی آن را «شالوده اقتصاد آن» می نامد نیز در وضعیتی متزلزل قرار دارد. مشکلات ایران در جلب سرمایه گذاری خارجی آنقدر زیاد است که تولید نفت دچار رکود شده و با خطر کاهش روبرو است.

مشکلات برای بخش های بانکداری و انرژی ایران در ماه های اخیر، پس از آن که شورای امنیت سازمان ملل متحد تحریم های جدید و سختی را بر ایران، به دلیل عدم رعایت تعهدات اتمی بین المللی اش وضع کرد، بیشتر شده است. این تحریم ها با مجازات های اضافی از سوی آمریکا، اتحادیه اروپا، کره جنوبی و کشورهای دیگر دنبال شده است.

استوارت له وی می گوید سوء مدیریت اقتصادی رهبری ایران به از دست دادن اعتماد عمومی منجر شده است. اما پاسخ مناسب دولت نباید این باشد که مردم دردمند ایران را به «فتنه اقتصادی» متهم کند. برعکس، آن گونه که پرزیدنت اوباما می گوید، دولت باید تصمیم بگیرد که «این بهترین راه برای مردم ما و برای ایران نیست.» آقای اوباما گفت «قابلیت ایران برای موفقیت اقتصادی با باز کردن بازارهای خود به روی مبادله و بازرگانی با کشورهای دیگر عظیم است. اما چنین کاری ایجاب می کند رژیم ایران مسیری متفاوت با آنچه اینک در آن پیش می رود برگزیند.»

XS
SM
MD
LG