لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۷

روز بین المللی آزادی مذهب


۲۷ اکتبر روز بین المللی آزادی مذهب است، که در آن بر انگاره و اصل اساسی حقوق بشر، آزادی مذهب، بار دیگر تاکید گذاَشته می شود.
عقیده آزادی مذهب در ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر مندرج است که می گوید «هر کسی حق دارد از آزادی فکر، اندیشه و مذهب برخوردار باشد؛ این حق آزادی فرد در تغییر مذهب یا باور، و آزادی کاربرد مذهب یا اعتقاد در آموزش، عمل، عبادت و رعایت شعایر را، به تنهایی یا جمعی، آشکارا یا خصوصی، شامل می شود.»
اما واقعیت بخشیدن به آزادی مذهب برای تمام ملت های جهان از کلماتی بر روی کاغذ فراتر می رود. بر اساس مطالعه اخیر مرکز پژوهشی «پی یو» در واشنگتن دی سی، حدود یک سوم کشورهای جهان آزادی مذهبی شهروندان خود را به شدت محدود می کنند. نزدیک به ۷۰ درصد شش میلیارد و ۸۰۰ میلیون جمعیت جهان در کشورهایی با محدودیت های سخت بر مذهب زندگی می کنند، و این وضع بیش از همه بر اقلیت های مذهبی اثر می گذارد.
تبعیض رسمی و مجاز علیه مردم دارای باورهای دیگر به خشونت و بی ثباتی منجر می شود. آن گونه که پرزیدنت اوباما در ژوئن ۲۰۰۹ در قاهره گفت: «آزادی مذهب برای توانایی ملت ها در زیستن در کنار هم اساسی است.»
در سال ۱۹۲۸، مهاتما گاندی نوشت: «من مدت ها پیش به این نتیجه رسیدم که تمام مذاهب واقعی برحق هستند، و نیزهمه خطاها و نقائصی دارند، و من در حالی که نظر خودم را دارم، باید مذاهب دیگر را همانند هندوییسم گرامی و محترم بدارم. بنابراین ما، اگر هندو هستیم، فقط می توانیم دعا کنیم، نه این که بخواهیم یک مسیحی هندو شود. اما دعای اصلی ما باید این باشد که یک هندو، هندوی بهتر؛ یک مسلمان، مسلمان بهتر، و یک مسیحی، مسیحی بهتری بشود.»
در رعایت روز بین المللی آزادی مذهب، ایالات متحده آمریکا بر حمایت خود از شکیبایی مذهبی، و آزادی مذهب برای تمام مردم بار دیگر تاکید می گذارد. وزارت امور خارجه بزودی گزارش سالانه خود را درباره آزادی مذهبی، که وضعیت آنرا در نزدیک به ۲۰۰ کشور و سرزمین به تفصیل بیان می کند، منتشر خواهد کرد. ما بر این باوریم که با روشن ساختن تخلفات و جلب توجه به پیشرفت، می توانیم به کسانی که برای آزادی مذهبی بیشتر مبارزه می کنند کمک کنیم.

XS
SM
MD
LG