لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۸

دانشجویان زندانی در ایران


در ایران، سال تحصیلی دانشگاهی آغاز شده است، اما دانشجویان زیادی هستند که امسال در کلاس هایشان نخواهند بود. بسیاری به دلایل سیاسی از حضور در دانشگاه ممنوع شده اند، و ده ها نفر در پشت میله های زندان رنج می کشند. در یک شوخی دهشتناک، برخی از منتقدین دولت زندان اوین در تهران را، به علت شمار زیاد دانشجویان، و نیز روزنامه نگاران و روشنفکران، دانشگاه اوین نامیده اند. آنها بخاطر ابراز صلح جویانه نارضایی در آنجا به بند کشیده شده اند.
سازمان های طرفدار حقوق بشر، به مساله دانشجویان زندانی در ایران پرداخته اند. عفو بین الملل از مقامات ایران خواسته است تمام دانشجویانی را که بدلیل فعالیت های سیاسی و حقوق بشری زندانی شده اند، بی درنگ و بدون قید و شرط آزاد کنند. عفو بین الملل بویژه خواهان آزادی مجید توکلی و اعضای کمیته مرکزی دفتر تحکیم وحدت شده است. این دفتر بزرگترین سازمان دانشجویی در ایران است که در درخواست اصلاحات سیاسی و مخالفت با نقض حقوق بشر فعال بوده است. مجید توکلی یک محکومیت هشت سال و نیمه را در زندان می گذراند، و اعضای کمیته مرکزی، بهاره هدایت و میلاد اسدی، به ترتیب به ۹ و ۷ سال زندان محکوم شده اند.
کمپین بین المللی برای حقوق بشر در ایران می خواهد پنج رهبر زندانی گروه دانشجویی ادوار تحکیم وحدت آزاد شوند، و درباره بازداشت، محاکمات و شکنجه زندانیان تحقیقاتی صورت گیرد. احمد زیدآبادی، که اخیرا جایزه قلم طلایی آزادی درهامبورگ غیابا به او اهدا شد؛ عبدالله مومنی، سخنگوی ادوار، که ماه پیش نامه ای برای رهبر جمهوری اسلامی نوشت و رفتارهای تجاوزکارانه ای را که در زندان تحمل کرده است تشریح کرد؛ علی ملیحی، که به چهار سال زندان محکوم شده و به گزارش اعضای خانواده اش به شدت شکنجه شده؛ وعلی جمالی، و حسن اسدی زیدآبادی، از جمله آنها هستند.
هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا اخیرا گفت «بدتر شدن وضع حقوق بشر درایران، ایالات متحده را ناچار ساخته است بارها دراین باره سخن بگوید.» او از رژیم ایران خواست تمام زندانیان سیاسی، از جمله رهبران دانشجویی، را آزاد کند، و دولت ایران را ترغیب کرد برای پایان دادن به آزار و بدرفتاری با زندانیان عمل کند و به حقوق جهانی و آزادی های شهروندان خود احترام بگذارد.

XS
SM
MD
LG