لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۶

مبارزه با فساد جهانی


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا به نبرد با فساد جهانی پای بند است. او در سخنانی در پارلمان غنا، روشن ساخت که چرا مبارزه با فساد مهم است:
**** هیچ کشوری، اگر رهبران آن از اقتصاد برای ثروتمند ساختن خود بهره برداری کنند یا قاچاقچیان مواد مخدر بتوانند پلیس را بخرند، نمی تواند ثروت ایجاد کند. مردم در هر کجا باید حق داشته باشند بدون پرداخت رشوه فعالیت های بازرگانی را آغاز کنند و آموزش ببینند. ما مسئولیت داریم از کسانی که مسئولانه عمل می کنند حمایت کنیم و آنهایی را که چنین نمی کنند منزوی سازیم، و این دقیقا کاری است که آمریکا انجام خواهد داد.

در سمپوزیومی در اوایل سال جاری در واشنگتن، دیوید لونا، مدیر برنامه های ضد بزهکاری اداره بین المللی امور مواد مخدر و اجرای قانون، به پیمان بین المللی جدیدی بعنوان ابزار عمده ای برای پیشبرد هدف ضد فساد رییس جمهوری استناد کرد: ایالات متحده در همکاری با کشورهای دیگر به موفقیت مذاکرات نخستین پیمان فراگیر و تقریبا جهانی برای مقابله با فساد - کنوانسیون سازمان ملل متحد علیه فساد - کمک کرد.
این پیمان یکصد و چهل و هفت کشور، از جمله آمریکا، را متعهد می سازد بسیاری از شیوه های فساد، مانند پرداخت رشوه به مقامات دولتی و پولشویی را، جرم بشناسند. پیمان اقدامات جدید و عمده ای را برای جلوگیری از فساد، و باز گرداندن دارایی هایی که رهبران فاسد بطورغیر قانونی بدست آورده اند، توصیه می کند. مهمتر از همه، یک چارچوب بین المللی برای کشورها جهت همکاری از طریق کمک قانونی دو جانبه، و توسعه قانون استرداد مجرمین برای سپردن مقامات فاسد به دست عدالت، فراهم می آورد. امروز، کنوانسیون سازمان ملل متحد علیه فساد، یک ستون اصلی همکاری بین المللی در مجامع چند جانبه متعدد، از جمله جی ۲۰، آپک، و دیگر برنامه های ضد فساد است.
هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا، در پیامی بمناسبت روز بین المللی مبارزه با فساد، بر پیام ضد فساد کنوانسیون بار دیگر تاکید گذاشت:
**** ما در حالی که برای از بین بردن فساد در کشورهایمان کار می کنیم، همچنین باید بالاترین معیارهای شفافیت و پاسخگویی را در توسعه کوشش های خود در سراسر جهان حفظ کنیم.
کلینتون گفت: «فساد در بازارهای رو به رشد و دمکراسی های شکننده، اعتماد شهروندان و سرمایه گذاران را به یکسان سست می کند. در همین حال، یک دولت مسئول به تقویت توسعه اقتصادی با دوام و ثبات سیاسی کمک می کند.»

XS
SM
MD
LG