لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۱

ادامه زندانی شدن ناراضیان در ایران


در حالی که دولت ایران به کوشش برای خاموش کردن صداهای ناراضیان ادامه می دهد، از ایران همچنان گزارش هایی از صدور احکام سخت زندان برای روزنامه نگاران و فعالان جامعه مدنی می رسد. هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا می گوید اقدامات سرکوبگرانه رژیم ایران، «آشکارا با ادعاهای اخیر آن در سازمان ملل متحد که ایرانیان از حق آزادی بیان برخوردارند و کسی بدلایل سیاسی زندانی نمی شود، مغایرت دارد»:
**** شواهد فزاینده سرکوب علیه هرکسی که تصمیمات دولت را زیر سئوال بکشد یا خواهان شفافیت شود، یا حتی در صدد دفاع از زندانیان سیاسی بر آید، بسیار ناراحت کننده است.
مجید توکلی رهبر دانشجویی که محکومیت او به هشت سال و نیم زندان ماه پیش تایید شد، و عیسی سحر خیز، روزنامه نگار برجسته و طرفدار آزادی مطبوعات که به اتهام اهانت به رهبر و اشاعه تبلیغات علیه نظامی به سه سال زندان محکوم شد، از جمله ایرانیانی هستند که به دلیل بیان صلحجویانه نارضایی به زندان های سخت و طولانی محکوم شدند. همچنین عماد الدین باقی، نویسنده و فعال حقوق بشر به شش سال زندان، و حسین درخشان وبلاگ نویس کانادایی ایرانی تبار - پس از گذراندن دو سال در بازداشت - به ۱۹ سال زندان محکوم شدند. اینها فقط چند نمونه از وضعیت حقوق بشر در ایران است که پیوسته بدتر می شود.
هیلاری کلینتون، با استناد به دستگیری های خود سرانه، ضرب و شتم، شکنجه، تجاوز جنسی، و قتل شهروندان ایران از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ژوئن ۲۰۰۹، اعلام کرد پرزیدنت اوباما فرمانی برای وضع تحریم های مالی علیه مقامات ایران که در این اقدامات دست داشته اند امضا کرد:
**** ما امروز با چنین کاری، همبستگی خود را با قربانیان و با تمام ایرانیانی که خواهان دولتی هستند که به حقوق انسانی، و شآن و حیثیت و آزادی آنها احترام بگذارد اعلام می کنیم. با چنین اقدامی ما حمایت قاطع خود را از حکومت قانون ابلاغ می کنیم، و از سوی کسانی سخن می گوئیم که چون در زندان هستند یا از تلافی جویی علیه خودشان یا خانواده هایشان می ترسند، قادر نیستند صدایشان را بلند کنند.»
هیلاری کلینتون در انعکاس پیام روشن پرزیدنت اوباما گفت: آمریکا «کسانی را که افکار و عقاید را سرکوب می کنند معرفی خواهد کرد و دولت ها و افراد متعدد و متجاوز را مسئول اقداماتشان خواهد دانست.»

XS
SM
MD
LG