لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۶

ادامه بازداشت دو کوهنورد آمريکایی


آزادی سارا شورد از زندانی در تهران و بازگشت او به آمريکا با ابراز شادمانی و آسودگی خیال روبرو شده است. این زن جوان آمريکایی بیش از ۱۳ ماه در زندان اوین در بند بود. او و دو همراهش، شین بوئر و جاش فتال، در ۳۱ ژوئیه ۲۰۰۹ توسط نیروهای امنیتی ایران، در حالی که در شمال عراق در امتداد مرز نامشخص با ایران سرگرم کوهنوردی بودند، دستگیر شدند.

پرزیدنت باراک اوباما در یک بیانیه کتبی گفت «تمام آمريکاییان در جشن گرفتن بازگشت سارا شورد به وطن به مادر و خانواده شجاع او می پیوندند.» هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمريکا از شنیدن خبر آزادی شورد ابراز خوشنودی کرد. هر دو مقام از دولت های سویس و عمان بخاطر کوشش هایشان در کمک به تامین آزادی سارا شورد، و نیز دیگر دوستان و متحدان آنها که برای رسیدن به این هدف کار کردند، سپاسگزاری کردند.

اما پرزیدنت اوباما و هیلاری کیلنتون همچنین یاد آور شدند جاش فتال و شین بوئر، که، بگفته پرزیدنت اوباما «مرتکب هیچ جرمی نشده اند»، همچنان در ایران زندانی هستند. فیلیپ کراولی سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا یاد آور شد که حقایق مربوط به وضعیت هر سه کوهنورد جوان یکی هستند:

**** بنابراین اگر نظام قضایی ایران در باره سارا شورد قضاوت کرده است، ما قاطعانه بر این باوریم که می تواند در ارتباط با جاش فتال و شین بوئر نیز به چنین قضاوتی برسد.

سارا شورد وقتی به آمريکا باز گشت، از آزادی خود قدردانی کرد، اما گفت فقط یک سوم احساس آزادی می کند، زیرا شین بوئر، نامزد، و دوستش جاش فتال، در زندان اوین باقی هستند. پرزیدنت اوباما در بیانیه خود گفت: «ما همچنان امیدوار هستیم که دولت ایران با مسلم ساختن بازگشت شین، بوئر ، و تمام دیگر آمريکاییان مفقود یا بازداشت شده در ایران، شفقت خود را نشان دهد.» پرزیدنت اوباما شجاعت خانواده هایی را که «نبود غیر قابل تصور عزیزانشان» را تحمل می کنند ستود، و قول داد آمريکا به استفاده از تمام امکانات خود برای تامین آزادی آنها ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG