لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۲

همکاری آمریکا و چین


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا و «ون جیابائو» نخست وزیر چین پس از دیداری در نیویورک گفتند همکاری بین ایالات متحده و جمهوری خلق چین در کوشش برای بهبود اقتصاد جهانی حیاتی است.
پرزیدنت اوباما گفت:«ما در مجموعه ای از مسائل با هم کار کرده ایم. روشن است که یکی از مهمترین آنها مقابله با بحران مالی و رکودی است که در چندین سال گذشته سراسر جهان را زیر پا گذاشته است. در اجلاس گروه ۲۰، همکاری ما، به گمان من، کاملا مهم بوده است.
«روشن است که ما به کارهای بیشتر ادامه می دهیم. در جبهه اقتصادی، هرچند اقتصاد جهان اینک دوباره رشد می کند، فکر می کنم برای ما بسیار مهم خواهد بود که بحث های صریحی داشته باشیم و برای رسیدن به یک رشد اقتصادی متوازن و با دوام، که چنین مهم است و ما هردو آنرا در محتوای چارچوب گروه ۲۰ امضا کرده ایم، به همکاری بیشتر ادامه دهیم.»
پرزیدنت اوباما گفت: «ما حتی در حالی که اقتصاد جهان را تثبیت کرده ایم تا دوباره رشد کند و تجارت دوباره رونق بگیرد، در زمینه مجموعه ای دیگر از مسائلی که دو کشور منافع مشترکی در آنها دارند کار کرده ایم. برای مثال، ما همکاری گسترده ای در مساله ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی داشته ایم، همچنین با صراحت بسیار درباره مسائل مربوط به تغییر آب و هوا بحث و همکاری کرده ایم.»
دو رهبر یاد آور شدند دو کشور منافع مشترک و نیز اختلافاتی دارند. پرزیدنت اوباما گفت: «مهم است که آمریکا و چین در رسیدن به هدف صلح و ثبات منطقه ای همکاری کنند. جهان به مناسبات بین دو کشور بعنوان یک عنصر مهم در مجموعه ای از مسائل امنیتی در سراسر جهان نگاه می کند و اجازه دهید یکبار دیگر از سوی مردم آمریکا علاقه خود را به ادامه کوشش برای تقویت دوستی رو به گسترش و مناسباتی نیرومند بین ملت های چین و آمریکا ابراز دارم.»

XS
SM
MD
LG