لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۳

پرزیدنت اوباما و ایران


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، در سخنانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، بار دیگر دولت ایران را به ورود به مذاکرات اتمی ترغیب کرد:

*** ایالات متحده و جامعه بین المللی در جستجوی حل اختلاف هایشان با ایران هستند و در به روی دیپلماسی، در صورتی که ایرانیان بخواهند از آن عبور کنند، باز است. اما دولت ایران باید تعهدی روشن و معتبر نشان دهد، و صلحجویانه بودن برنامه اتمی خود را برای جهان ثابت کند.

رییس جمهوری آمریکا سخنان خود را در سازمان ملل متحد در پی گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی ایراد کرد که در آن گفته می شود ایران در سرپیچی از قطعنامه های شورای امنیت و آژانس به غنی سازی اورانیوم ادامه داده است، از پاسخگویی به پرسش های باقیمانده درباره ابعاد نظامی احتمالی برنامه اتمی خودداری کرده، و با تجربه ترین بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی را از ورود به کشور ممنوع ساخته است. در میان مسائل دیگر، در گزارش آمده آژانس «همچنان نگران وجود فعالیت های فاش نشده گذشته یا جاری اتمی، شامل سازمان های مرتبط با ارتش، از جمله فعالیت های مربوط به ساختن یک کلاهک اتمکی برای موشک است.»

پرزیدنت اوباما در مجمع عمومی یادآور شد سال پیش او، وقتی در تلاش برای تشویق رهبران ایران به تعامل دیپلماتیکی در مسائل مربوط به برنامه اتمی به آنها نزدیک شد، بر این واقعیت تاکید گذاشت که ایران به عنوان یک عضو جامعه بین المللی هم حقوق و هم مسئولیت هایی دارد:

*** من همچنین- در این تالار - گفتم که ایران اگر به مسئولیت هایش عمل نکند باید پاسخگو باشد. این کاری است که ما انجام داده ایم. ایران تنها طرف در ان- پی- تی است که نمی تواند صلحجویانه بودن مقاصد برنامه اتمی خود را نشان دهد، و این اقدامات پیامدهایی دارد.»

در ماه ژوئن، شورای امنیت سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه شماره ۱۹۲۹ چهارمین دور تحریم های اقتصادی علیه ایران را تصویب کرد، تا، به گفته پرزیدنت اوباما، نشان دهد «قوانین بین المللی قول توخالی نیستند.» از آن زمان، اتحادیه اروپا، استرالیا، کانادا، ژاپن، نروژ و کره جنوبی آن تحریم ها را دنبال کرده اند.

پرزیدنت اوباما روشن ساخت که جامعه بین المللی می خواهد اختلافات با ایران به گونه دیپلماتیک حل شود. این تلاش ها برای اجرای پیمان ممنوعیت جهانی گسترش تسلیحات اتمی و رسیدن به هدف دراز مدت به وجود آمدن یک جهان بدون تسلیحات اتمی مهم است.

XS
SM
MD
LG