لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۶

روز انتخابات در افغانستان


روز انتخابات در افغانستان تمام شده است و شمارش رای ها آغاز می شود. روشن شدن نتایج و اعلام برندگان چند هفته ای طول خواهد کشید. اما مردم افغانستان شجاعانه گام دیگری در جهت تقویت تعیین سرنوشت خود و اداره امور کشورشان برداشتند.

طالبان سوگند یاد کرده بودند انتخابات را بر هم بزنند، اما رای گیری مطابق برنامه انجام گرفت. علیرغم ارعاب و خشونت، میلیون ها افغان در حوزه های رای گیری جمع شدند، و شجاعت و اراده خارق العاده را به نمایش گذاشتند. و با این کار، نشان دادند که تصمیم دارند ملت خود را از نقطه عدم بازگشت به رژیم دیکتاتوری و خودکامه و حرکت به سوی یک آینده دموکراتیک عبور دهند.

سفارت آمریکا در کابل در بیانیه ای گفت: «ایالات متحده به مردم افغانستان به دلیل برگزاری انتخابات پارلمانی در شرایط فوق العاده دشوار تبریک می گوید - میلیون ها مرد و زن شجاع به حوزه های رای گیری رفتند و از حق دموکراتیک خود برای رای دادن استفاده کردند.» ... رای دهندگان با حمایت نیروهای امنیتی شجاع و کارآمد شجاعت خود را نشان دادند، و راه در دست گرفتن آینده و تعیین شکل دولت خودر ا بر گزیدند. ما با کسانی که در دوره کمپین انتخاباتی و در حملات طالبان کشته با مجروح شدند احساس همدردی می کنیم.

«نتایج و کیفیت انتخابات بی درنگ روشن نخواهد شد، و ایالات متحده به حمایت از نهادهای مستقل انتخابات در حالی که کارهای خود را، از جمله اقداماتی برای یافتن تقلب و برطرف ساختن آن، در هفته های آینده انجام می دهند،حمایت خواهد کرد.

«ایالات متحده به حمایت از یک روند انتخاباتی آزاد، و معتبر در افغانستان ادامه می دهد. مردم افغانستان قاضی نهایی روند رای گیری خواهند بود.»

XS
SM
MD
LG