لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۹

پیشبرد حقوق زنان


ده سال پیش، یکصد و هشتاد و نه کشور، از جمله ایالات متحده آمریکا، اعلامیه هزاره را امضا کردند. این اعلامیه، هشت هدف را مشخص می سازد زمانی که بتوان به آن دست یافت، به فقر فوق العاده پایان خواهد داد و سلامت و بهزیستی تنگدستان جهان را بهبود خواهد بخشید. ملونی ورویر، سفیر سیار آمریکا در مسائل زنان جهان، گفته است هدف شماره ۳ توسعه هزاره در مورد برابری جنسیت، شالوده دست یابی به تمام دیگر هدف های توسعه است.

ملونی ورویر گفت «این یک حقیقت ساده است، هیچ کشوری نمی تواند اگر نیمی از شهروندانش نادیده گرفته شوند، پیش برود.» استراتژی آمریکا برای تامین هدف های توسعه هزاره، سرمایه گذاری روی زنان و دختران از طریق بسیاری از طرح های سیاسی عمده بوده است. نخستین آنها، طرح بهداشت جهانی است - یک برنامه ۶۳ میلیارد دلاری برای بهبود سلامت و تقویت سیستم های بهداشتی و درمانی در سراسر جهان، با تمرکز بر سلامت مادران و کودکان، تنظیم خانواده و تغذیه.

زنان همچنین یک ستون اصلی برنامه تغذیه آینده هستند که تعهد ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلاری آمریکا برای کاهش بادوام فقر و گرسنگی از طریق توسعه کشاورزی و امنیت غذایی را شامل می شود، تا آن که کشاورزان بتوانند از خانواده های خود حمایت کنند و غذا با گستردگی بیشتری در دسترس قرار گیرد. زنان کشاورز، اگر قرار است از نظر کشاورزی موّلد تر شوند، به ویژه به آموزش، دسترسی به خدمات مالی، و بازارهایی نیاز دارند و باید در روند تصمیم گیری گنجانده شوند.

برای کاهش فقر، رشد اقتصادی اساسی است. از آنجا که شرکت های کوچک و متوسط که زنان اداره می کنند اهرم های اصلی رشد اقتصادی هستند، آمریکا تلاش های خود را بر افزایش فرصت های اقتصادی زنان متمرکز کرده است. در ارتباط با قانون رشد و فرصت در آفریقا، ایالات متحده برنامه ای برای فعالیت های بازرگانی زنان آفریقا به وجود آورد که ابزار و مهارت هایی را که آنها جهت دسترسی به اعتبارات مالی و بازارها نیاز دارند، فراهم می آورد.

یک شاخص دیگر برابری جنسیت، وضعیت زنان در شرایط مناقشه و پس از مناقشه است. آمریکا در تلاش بوده است به اجرای قطعنامه های ۱۳۲۵، ۱۸۲۰، ۱۸۸۸، و ۱۸۸۹ شورای امنیت، که همه آنها زنان را به صلح و امنیت ارتباط می دهند، شتاب بخشد. در مناطقی که زنان سرکوب و به حاشیه رانده می شوند، جوامع خطرناکتر هستند و احتمال رشد بنیادگرایی بیشتر است.

خانم ورویر، سفیر سیار آمریکا، گفت چنین طرح ها و ابتکاراتی «نشان می دهد که سرمایه گذاری بر روی زنان و دختران یک اصل اساسی رویکرد ما به توسعه و سیاست خارجی است. تنها راهی که ما می توانیم امیدوار باشیم با چالش های اساسی زمان مقابله کنیم این است که نیازهای زنان و دختران در سراسر جهان را درهم بیامیزیم و استعدادها و قابلیت های آنها را کشف کنیم.»

XS
SM
MD
LG