لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۹

قهرمان حقوق بشر در ایران


هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، به تازگی گفت ارزش های جهانی که منشور سازمان ملل متحد و اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آنها ارج می گذارد، امروز، در همه جا ، تهدید می شوند:

**** «دموکراسی به دفاع نیاز دارد. پیکار برای واقعیت بخشیدن به حقوق بشر به قهرمانانی نیازمند است.»

یکی از چنین قهرمانانی شیوا نظر آهاری است، روزنامه نگار، بلاگ نویس ایرانی و عضو بنیانگذار کمیته گزارشگران حقوق بشر . او مدافع سرسخت حقوق زنان، کودکان و زندانیان بوده است، و به این دلیل بارها دستگیر شده است. آخرین بار در دسامبر سال ۲۰۰۹ دستگیر و در اوین زندانی شد.

روز سوم سپتامبر، شیوا نظر آهاری در یک دادگاه انقلاب در تهران، به اتهامات «تشکیل اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم»، «تبلیغ علیه نظام» و «محاربه» متهم شد، اتهامی که می تواند با مجازات مرگ همراه باشد. وکیل خانم نظر آهاری گزارش داد که هیچ مدرکی علیه او در دادگاه ارائه نشده است.

پس از محاکمه، شیوا موقتا با یک وثیقه ۵۰۰ هزار دلاری آزادی شد. اما روز ۱۸ سپتامبر، دادگاه او را محکوم کرد. در حالی که حکم مجازات مرگ صادر نشد، شیوا نظرآهاری به شش سال زندان محکوم شده است - و بر فهرست مدافعان حقوق بشر و فعالان جامعه مدنی در ایران که به تازگی مجازات های طولانی زندان دریافت کرده اند، افروده می شود.

سازمان های طرفدار حقوق بشر، شیوا نظر آهاری را کسی که به دلیل باورهایش زندانی شده است، و به علت حمایت صلحجویانه از ارزش های جهانی، و استفاده از حق خود برای آزادی بیان مجازات می شود، تلقی می کنند.

در خرداد ماه، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، از دولت ایران خواست او را بی درنگ آزاد کند. آمریکا آن درخواست را تکرار می کند، و از مقامات ایران می خواهد به تعهدات خود بر اساس قوانین بین المللی پای بند بمانند، تعهد به اجرای معیارهای قانونی بر پایه کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی از آن جمله است.

XS
SM
MD
LG