لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۴

حمله به دانش آموزان در افغانستان


زنان و دختران افغان همچنان هدف حمله عناصری در داخل افغانستان قرار دارند که می خواهند حقوق زنان را پایمال کنند. آنها طالبان هستند که وقتی بر کشور حکومت می کردند، زنان و دختران را از رفتن به مدرسه و مشارکت در اکثر جنبه های جامعه و فعالیت های اجتماعی باز می داشتند. به تازگی دو مدرسه دخترانه در کابل، ظاهرا با گاز هدف حمله قرار گرفتند. بیش از ۱۰۰ دانش آموز و نیز معلمان آنها دچار ناراحتی شدند. یک حمله در روز ۲۵ اوت ۶۰ دانش آموز، و حمله دیگر در روز ۲۸ اوت، ۴۸ دختر جوان را بیمار کرد.

وزارت بهداشت عامه افغانستان وجود ماده سمی «اورگانو فسفات» در خون قربانیان را در ۱۰ حادثه جداگانه در دو سال گذشته تایید کرد. این ماده در مواد حشره کش و دفع آفات نباتی به کار می رود. اورگانو فسفات در سلاح های شیمیایی، از جمله سارین و گاز «وی اکس» نیز یافت می شود. سردرد، خستگی، ناراحتی معده و مشکلات تنفسی از جمله علائم مسمومیت با اورگانو فسفات است، همه آنها مشابه عوارضی است که در دانش آموزان و معلمان آنها در مدارس کابل دیده شد.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا گفت، ایالات متحده «عمیقا نگران مسمومیت های اخیر دانش آموزان و معلمان در کابل است، به ویژه دختران که منظما هدف عناصر مخالف دولت، که می خواهند کشور را بی ثبات کنند و مانع پیشرفت بشوند، قرار دارند. آمریکا چنین حملاتی را محکوم می کند و برای پرداختن به این مساله و جلوگیری از تکرار چنین وقایعی با دولت افغانستان کار می کند.

افغانستان و آمریکا، همراه با ۴۰ حامی دیگر، قطعنامه مشترکی به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ارائه دادند. قطعنامه که در ماه ژوئن تصویب شد، از حملات به دانش آموزان بی گناه، به ویژه دختران در افغانستان ابراز نگرانی می کند.

آمریکا، جامعه بین المللی را تشویق می کند به حمایت از دولت افغانستان در نبرد با سرکوب و خشونت علیه دختران، که می خواهند تحصیل کنند، ادامه دهند، و مسئولان این حملات دهشتناک را به دست عدالت بسپارد.

آمریکا از مردم افغانستان در تلاش برای به وجود آوردن جامعه ای که در آن تمام افراد، از جمله زنان و دختران بتوانند مشارکت کامل داشته باشند حمایت می کند و در کنار آنها ایستاده است.

XS
SM
MD
LG